Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. To również poprawa uśmiechu oraz samopoczucia pacjenta. Każdy nawet pojedyńczy brakpowoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu zgryzu. Dlatego w naszym gabinecie w ostateczności zalecamy usuwanie zębów. Jeśli zęba da się uratować staramy się przekonywac pacjentów do leczenia.

Do odtworzenia braków stosuje się różne uzupełnienia protetyczne.

STAŁE

Korony

- odbudowa zęba po rozległych ubytkach próchnicy, leczeniu kanałowym,urazach,przebarwieniach oraz w celu podwyższenia zwarcia.

korona metalowo-ceramiczna

 • Wykonana z metalowej podbudowy na którą napalana (pokrywana) jest porcelana.
 • Wytrzymała i estetyczna odbudowa zębów 
 • Polecana w odcinkach tylnich w jamie ustnej (wskazane wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym)

korona pełnoceramiczna E-Max

 • Pełnoceramiczna czyli w całości wykonana z porcelany.
 • Polecana w odcinku przednim(wysoka estetyka, pięknie ''naśladują naturę'').
 • Wytrzymały materiał.

 Korona pelnoceramiczna na cyrkonie

 • Cyrkon- ceramika najwyższej klasy, sprawdza się w ''ekstremalnych warunkach''.
 • Doskonała estetyka, biozgodność, funkcjonalość, trwałość.

 

Mosty

- uzupełnienie protetyczne odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Zbudowany z minimum trzech połączonych ze sobą koron, których środkowa część(przęsło) odbudowywuje utracony ząb.

Najczęściej jest wykonywany z metalu pokrytego porcelaną.

Kiedy wykonuje się takie uzupełnienie protetyczne?

 • Zęby sąsiadujące z luką(tzw. filary) muszą być w dobrym stanie!
 • Nie mogą być rozchwiane
 • Jeżeli korona zęba jest mocno zniszczona, należy zęba przeleczyć  kanałowo ( po takim leczeniu zalecane jest wykonanie wkładu korzeniowo-koronowego)

Rodzaje mostów protetycznych

Porcelanowe na metalu - trzon stanowi metal który pokryty jest porcelaną (estetyczny wygląd oraz funkcjonalność i trwałość)

Pełnoceramiczne- wykonane całkowicie z porcelany, najczęściej stosowane w odcinku przednim ze względu na dużą estetykę

Porcelanowe na tlenku cyrkonu-  trzon wykonany jest z bardzo twardego estetycznego materiału (cyrkon) z zewnątrz pokryty porcelaną, stosowany w odcinku przednim jak i bocznym. Doskonała estetyka, biozgodność,funkcjonalność,trwałość.

RUCHOME (dające wyjąć się z ust)

Protezy akrylowe

 • proteza całkowita – odbudowywuje utracone zęby w przypadku bezzębia. Jest to proteza osiadająca, w całości wykonana z akrylu.

 • proteza częściowa – odbudowywuje braki międzyzębowe, płyta protezy oraz zęby wykonane są w całości z akrylu. Stosowana jest w przypadku gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania protezy szkieletowej lub gdy pacjenta nie stać na wykonanie innego rodzaju uzupełnienia.

Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa to najlepszy wybór wśród protez ruchomych.

JJest wytrzymała dzięki temu, że jej trzon wykonany jest z metalu. Jej zasięg jest znacznie ograniczony, to pomaga pacjentowi w szybszym przyzwyczajeniu się do niej. Zęby wykonane są za akrylu. Pomimo tego, że proteza na pierwszy ''rzut  oka'' wygląda dość nie ciekawie, jest bardzo chwalona przez pacjentów użytkujących ją przez wiele lat. Pacjenci szybko się do niej przyzwyczajają. Klamry i wypustki opierają się na niektórych zębach (filarach) pomagają w lepszym utrzymaniu protezy oraz zwiększeniu komfortu pacjenta podczas użytkowania. Dodatkowo przy rozchwianiu zębów taka proteza może pełnić funkcję szynoprotezy (stabilizacja rozchwianych zębów).

PRACE KOMBINOWANE

- są to protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi (korony, mosty) za pomocą zasów, rygli,  koron teleskopowych.

INLAY, ONLAY

 • Są to wkłady koronowe. Wykonane z kompozytu (wzmacnianego włóknem szklanym)  lub z porcelany, stosowane najczęściej w sytuacjach gdy jest problem z odbudowaniem punktu stycznego lub gdy ubytek schodzi poniżej dziąsła.
 • Lekarz opracowywuje próchnicę w standardowy sposób następnie pobiera wycisk i odsyła go do laboratorium gdzie wykonywany jest wkład przez protetyka.  Wkład będący odpowiednikiem plomby zostaje zacementowany przez stomatologa w miejsce usuniętejpróchnicy. Za pomocą wkładów inlay, onlay jesteśmy w stanie prawie idealnie odtworzyć anatomiczny kształt zęba.

WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE

 • Najczęściej stosowane w przypadkach bardzo zniszczonych koron zębów oraz po,
 • Leczeniu kanałowym. Wzmacniają ząb ''od środka'', umieszczony sztyft w korzeniu zęba wzmacnia go i pozwala na odbudowanie protetyczne korony zęba.