Protetyka

Protetyka stomatologiczna

 

Poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. To również poprawa uśmiechu oraz samopoczucia pacjenta. Każdy nawet pojedynczy brak powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu zgryzu. Dlatego w naszym gabinecie w ostateczności zalecamy usuwanie zębów. Jeśli zęba da się uratować staramy się przekonywać pacjentów do leczenia.

Do odtworzenia braków stosuje się różne uzupełnienia protetyczne.

 

UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE STAŁE

 

KORONY

 

Odbudowa zęba po rozległych ubytkach próchnicy, leczeniu kanałowym,urazach,przebarwieniach oraz w celu podwyższenia zwarcia.

 

Korona metalowo-ceramiczna:

 • Wykonana z metalowej podbudowy na którą napalana (pokrywana) jest porcelana.
 • Wytrzymała i estetyczna odbudowa zębów 
 • Polecana w odcinkach tylnich w jamie ustnej (wskazane wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym)

 

Korona pełnoceramiczna E-Max:

 • Pełnoceramiczna czyli w całości wykonana z porcelany.
 • Polecana w odcinku przednim(wysoka estetyka, pięknie ''naśladują naturę'').
 • Wytrzymały materiał.

 

Korona pelnoceramiczna na cyrkonie:

 • Cyrkon- ceramika najwyższej klasy, sprawdza się w ''ekstremalnych warunkach''.
 • Doskonała estetyka, biozgodność, funkcjonalość, trwałość.

 

MOSTY

 

Uzupełnienie protetyczne odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Zbudowany z minimum trzech połączonych ze sobą koron, których środkowa część (przęsło) odbudowuje utracony ząb.

Najczęściej jest wykonywany z metalu pokrytego porcelaną.

 

Kiedy wykonuje się takie uzupełnienie protetyczne?

 • Zęby sąsiadujące z luką(tzw. filary) muszą być w dobrym stanie!
 • Nie mogą być rozchwiane
 • Jeżeli korona zęba jest mocno zniszczona, należy zęba przeleczyć  kanałowo ( po takim leczeniu zalecane jest wykonanie wkładu korzeniowo-koronowego)

 

Rodzaje mostów protetycznych

Porcelanowe na metalu - trzon stanowi metal który pokryty jest porcelaną (estetyczny wygląd oraz funkcjonalność i trwałość).

Pełnoceramiczne- wykonane całkowicie z porcelany, najczęściej stosowane w odcinku przednim ze względu na dużą estetykę.

Porcelanowe na tlenku cyrkonu-  trzon wykonany jest z bardzo twardego estetycznego materiału (cyrkon) z zewnątrz pokryty porcelaną, stosowany w odcinku przednim jak i bocznym. Doskonała estetyka, biozgodność, funkcjonalność, trwałość.

 

UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE RUCHOME (dające wyjąć się z ust)

 

PROTEZY AKRYLOWE

 

 • proteza całkowita – odbudowywuje utracone zęby w przypadku bezzębia. Jest to proteza osiadająca, w całości wykonana z akrylu.

 • proteza częściowa – odbudowywuje braki międzyzębowe, płyta protezy oraz zęby wykonane są w całości z akrylu. Stosowana jest w przypadku gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania protezy szkieletowej lub gdy pacjenta nie stać na wykonanie innego rodzaju uzupełnienia.

 

PROTEZY SZKIELETOWE

 

Proteza szkieletowa to najlepszy wybór wśród protez ruchomych.

Jest wytrzymała dzięki temu, że jej trzon wykonany jest z metalu. Jej zasięg jest znacznie ograniczony, to pomaga pacjentowi w szybszym przyzwyczajeniu się do niej. Zęby wykonane są za akrylu. Pomimo tego, że proteza na pierwszy ''rzut  oka'' wygląda dość nie ciekawie, jest bardzo chwalona przez pacjentów użytkujących ją przez wiele lat. Pacjenci szybko się do niej przyzwyczajają. Klamry i wypustki opierają się na niektórych zębach (filarach) pomagają w lepszym utrzymaniu protezy oraz zwiększeniu komfortu pacjenta podczas użytkowania. Dodatkowo przy rozchwianiu zębów taka proteza może pełnić funkcję szynoprotezy (stabilizacja rozchwianych zębów).

 

PRACE KOMBINOWANE

 

Są to protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi (korony, mosty) za pomocą zasów, rygli,  koron teleskopowych.

 

INLAY, ONLAY

 

 • Są to wkłady koronowe. Wykonane z kompozytu (wzmacnianego włóknem szklanym)  lub z porcelany, stosowane najczęściej w sytuacjach gdy jest problem z odbudowaniem punktu stycznego lub gdy ubytek schodzi poniżej dziąsła.
 • Lekarz opracowywuje próchnicę w standardowy sposób następnie pobiera wycisk i odsyła go do laboratorium gdzie wykonywany jest wkład przez protetyka.  Wkład będący odpowiednikiem plomby zostaje zacementowany przez stomatologa w miejsce usuniętejpróchnicy. Za pomocą wkładów inlay, onlay jesteśmy w stanie prawie idealnie odtworzyć anatomiczny kształt zęba.

 

WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE

 

 • Najczęściej stosowane w przypadkach bardzo zniszczonych koron zębów oraz po,
 • Leczeniu kanałowym. Wzmacniają ząb ''od środka'', umieszczony sztyft w korzeniu zęba wzmacnia go i pozwala na odbudowanie protetyczne korony zęba.
Zabiegi chirurgiczne: ekstrakcja – usunięcie z zębodołu zębów, których nie daje się uratować w toku leczenia zachowawczego.
Więcej
Im­plan­to­lo­gia, to dzie­dzi­na sto­ma­to­lo­gii bę­dą­ca naj­bar­dziej za­awan­so­wa­ną me­to­dą uzu­peł­nia­nia bra­ków w uzę­bie­niu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Pe­rio­don­to­lo­gia, to le­cze­nie cho­rób do­ty­czą­cych zę­ba i tka­nek wo­kół zę­ba - dzią­seł i ko­ści - czy­li przy­zę­bia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł.
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu.
Więcej
Ekstrakcja – usunięcie z zębodołu zębów, których nie daje się uratować w toku... 
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.