Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba (wypełnienie, plomba) oraz chorobami miazgi zębów(leczenie kanałowe).

Krótko o próchnicy - etapy jej powstawania

Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie oraz czynniki takie jak :  

-  niedokładne mycie zębów i czyszczenie przestrzeni między zębowych

-  podjadanie między posiłkami, co dostarcza bakteriom więcej pożywienia i wzmaga ich rozwój

- jedzenie i picie dużych ilości pokarmów słodzonych

Ubytek próchnicowy nie pojawia się z dnia na dzień. Proces jego powstawania jest długotrwały. Początkowo próchnica obejmuje warstwę szkliwa i jest to tak zwana próchnica powierzchniowa. Brak interwencji stomatologa prowadzi do pogłębiania się ubytku i rozpuszczania kolejnych warstw zęba (zębiny) i powstania próchnicy średniej. Jeśli ubytek średniej głębokości nadal nie zostanie wyleczony, spowoduje powstanie próchnicy głębokiej, a w konsekwencji skończy się zapaleniem miazgi (nerwu) i koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Bezpłatne przeglądy i dokładna diagnostyka

W naszym gabinecie wizyty kontrolne odbywają się bezpłatnie. Należy o nich pamiętać przynajmniej raz na pół roku. Podczas przeglądu lekarz wstępnie opisuje i ocenia sytuację w jamie ustnej pacjenta oraz wydaje skierowanie na zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne). Każdy pacjent przynajmniej raz do roku powinien wykonać takie zdjęcie. Jest ono niezbędne w celu zdiagnozowania stanu zdrowia wszystkich zębów jak i przyzębia. Na zdjęciu tym widoczna jest zarówno szczęka jak i żuchwa, łuki zębowe oraz otaczające je tkanki. Dzięki panoramie lekarz może wykryć i rozpoznać wiele nieprawidłowości np. torbiele, zmiany okołowierzchołkowe, które nie są widoczne podczas samego przeglądu. Tym samym może zaplanować dokładne i kompleksowe leczenie. Zdjęcie to jest przydatne we wszystkich dziedzinach stomatologii, a szczególnie:

- w chirurgii stomatologicznej - przed planowanym usunięciem zęba. Pozwala zobrazować położenie zęba oraz kształt jego korzeni

- w protetyce - pozwala ocenić, które żeby należy wyleczyć, a które ewentualnie usunąć, aby mogły pełnić funkcję filarów dla koron, mostów czy protez

- w implantologii - pozwala ocenić ilość kości i miejsce wprowadzenia implantu.

 

Wypełnienia stosowane w naszym gabienecie

Wypełnienia kompozytowe są jedną z najbardziej estetycznych form wypełnienia ubytków, czyli miejsc powstałych w wyniku usunięcia próchnicy, czy też innych niepróchnicowych uszkodzeń zębów.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i materiałów, wypełnienia wykonane w naszym gabinecie charakteryzuje trwałość i duża estetyka. Stosujemy wysokiej jakości wypełnienia SYNERGY i ENAMEL PLUS HRi.

Każdy pacjent charakteryzuje się odmiennym odcieniem bieli własnych zębów, unikalnym kształtem zębów czy linią uśmiechu. Ważne jest to, iż materiały które stosujemy oddają niezwykle naturalnie kolor i przezierność odbudowanych zębów. Materiał Enamel Plus HRi jest bowiem materiałem o optyce identycznej z naturalnym szkliwem i tym samym indeksie załamania światła. Charakteryzuje go duża elastyczność, ścieralność zbliżona do naturalnych zębów oraz znakomite parametry wytrzymałościowe. Materiał ten doskonale eliminuje problem związany ztzw. "szarością" wypełnień oraz widoczną granicę pomiędzy wypełnieniem a zębem.

W naszym gabinecie do każdego wypełnienia pacjent otrzymuje bezpłatne znieczulenie miejscowe.

Każde wypełnienie kompozytowe wykonane w naszym gabinecie objęte jest 12 miesięczną gwarancją, przy czym wymagane jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie terminu wyznaczonych wizyt kontrolnych.

 

Bezbolesne znieczulenie komputerowe- "STREFA ŁAGODNOŚCI" THE WAND

Jeśli obawiasz się tradycyjnego znieczulenia podawanego przy pomocy strzykawki, mamy dla Ciebie rozwiązanie -proponujemy bezbolesne znieczulenie komputerowe The Wand.

Igła często nie jest głównym powodem dyskomfortu podczas znieczulenia. Ból wywoływany jest przez ciśnienie i objętość cieczy, która jak gdyby "rozpycha" tkanki dziąsła.

The Wand to nowy, rewolucyjny system znieczulenia sterowany komputerowo, przez co zapewnia on bardziej komfortowe, przewidywalne i skuteczne podanie znieczulenia.

System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki, wyglądem przypominającej długopis. Samo podawanie znieczulenia odbywa się manualnie. Komputer dostarcza znieczulenie bezpośrednio przed igłą, dzięki temu znieczulone jest miejsce jego podawania. Następnie lekarz przykłada końcówkę do dziąsła i pod kontrolą mikroprocesora podaje znieczulenie, w takim tempie, aby tkanki mogły na bieżąco wchłaniać podawany płyn, a tym samym nie powodować bólu.

Znieczulenie trwa ok. 3 minuty. Pacjenci odczuwają szybsze i głębsze znieczulenie, szczególnie we wrażliwych obszarach takich jak podniebienie czy przód szczęki, jak również wyeliminowanie długiego odrętwienia twarzy, języka i warg po zabiegu.