Bezbolesność zabiegu, precyzja,  bezpieczeństwo i trwałość – właśnie tak wygląda leczenie kanałowe w Platinum Dental.  Dzięki leczeniu endodentycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości. 

 

Nieleczona próchnica zębów oraz zaawansowane choroby przyzębia mogą powodować wnikanie bakterii do wnętrza zęba i wywoływać stan zapalny miazgi, czyli tzw. nerwu, który odpowiedzialny jest za jego prawidłowe odżywianie i funkcjonowanie.

Także przeciążenie zgryzowe wynikające z nieprawidłowego ustawienia zęba w łuku, braku zębów sąsiednich, urazy, długa ekspozycja na działanie negatywnych bodźców zimna , ciepła, cukru może prowadzić do jego obumarcia i skutkować koniecznością leczenia endodontycznego, czyli kanałowego.

 

Leczenie endodontyczne, w wielkim skrócie, polega na dokładnym rozpoznaniu ilości, długości kanałów korzeniowych, oczyszczeniu ich z bakterii oraz martwych tkanek, po czym następuje odpowiednie ukształtowanie kanałów za pomocą nowoczesnych narzędzi maszynowych NiTi i ich szczelne wypełnienie ciepłą gutaperką, która idealnie zapływa do wszystkich zachyłków kanałów oraz wypełnia kanały boczne. 

 

Rozpoznanie - Zanim lekarz rozpocznie leczenie kanałowe musi poznać budowę anatomiczną zęba i stopień zajęcia przez próchnicę kanałów. Potrzebne zdjęcia RTG zostaną wykonane na miejscu, w Platinum Dental. W naszym gabinecie posługujemy się najnowszym sprzętem do uzyskiwania obrazów punktowych. Zastosowanie techniki cyfrowej pozwala na zredukowanie dawki promieniowania radiologicznego pochłoniętej przez pacjenta aż o 90% w porównaniu do tradycyjnego prześwietlenia. Obraz otrzymujemy na monitorze komputera już w kilka sekund po wykonaniu zdjęcia - pozwala to skrócić całkowity czas leczenia oraz dokonać obróbki komputerowej zdjęcia w celu lepszej diagnostyki. Zdjęcia wykonuje się przed i po leczeniu endodontycznym. 

 

W Platinum pracujemy w powiększeniu. Leczenie pod mikroskopem pozwala potwierdzić trafność diagnozy i ocenić poprawność opracowanych kanałów zębowych. Stomatolog pracując w kanałach zębowych działa trochę na ślepo. Zna anatomię i przebieg kanałów, posiada zdjęcia rentgenowskie, coraz częściej też zdjęcia z tomografii komputerowej, ale wkładając narzędzie do kanału najistotniejsze jest to co „widzi” w palcach. Często dzięki sprzętowi powiększającemu może zweryfikować kierunek wkładanego narzędzia i dzięki temu skutecznie wyleczyć zęby. Dzięki posiadanym narzędziom i doświadczeniu lekarzy ograniczyliśmy ilość niepowodzeń przy leczeniu endodontycznym do 4-5 %. Dzięki powiększeniu możemy usunąć odseparowane narzędzie, odnaleźć prawidłowe światło zarośniętego kanału, czy zabezpieczyć perforację i podwyższyć szanse na uratownie zęba.

 

Pomiar długości kanałów - Endometr Denta Port ZX to najnowszej generacji elektroniczny endometr - urządzenie do mierzenia długości kanałów korzeniowych. Ilustruje "na żywo" ruch instrumentu wzdłuż całego kanału korzeniowego. Eliminuje powikłania, jak również daje pacjentowi pełen komfort w czasie leczenia kanałowego. 

 

W naszym gabinecie do mechanicznego opracowywania kanałów, czyli nadania im stożkowatego kształtu, stosujemy nowoczesny mikrosilnik endodontyczny X-Smart Plus. Narzędzia maszynowe takie jak Pro Taper NEXT pozwalają bezpiecznie pracować w większości kanałów. Do szczególnie zakrzywionych stosujemy najnowsze narzędzia przetestowane w najtrudniejszych warunkach - Hyflex CM firmy Coltene

 

CALAMUS DUAL Dentsply MailleferUrządzenie służące do wypełniania kanałów korzeniowych termoplastyczną gutaperką (naturalny, obojętny materiał stosowany z powodzeniem na całym świecie) . Zapewnia możliwie najszczelniejsze wypełnienie kanałów korzeniowych. 

 

Dla własnego, a także dla komfortu pacjenta stosujemy Koferdam. Jest to cienki arkusz naturalnej gumy lateksowej lub bezlateksowej, który izoluje leczonego zęba, zapewniając pełną aseptyczność i chroniąc pacjenta przed absorbcją środków dezynfekujących kanał. Nie trzeba także stosować wałeczków ligniny do osuszenia pola wokół leczonej powierzchni.