Protetyka stomatologiczna w Bełchatowie
Protetyka stomatologiczna poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Protetyka to również poprawa uśmiechu oraz samopoczucia pacjenta. Każdy nawet pojedynczy brak powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu zgryzu. Dlatego w naszym gabinecie w ostateczności zalecamy usuwanie zębów. Jeśli zęba da się uratować staramy się przekonywać pacjentów, aby podjęli np. leczenie kanałowe.
Do odtworzenia braków stosuje się różne uzupełnienia protetyczne, w tym protezy elastyczne lub szkieletowe. W naszej ofercie znajdą Państwo także nowoczesne implanty.
UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE STAŁE - KORONY
Odbudowa zęba po rozległych ubytkach próchnicy, leczeniu kanałowym, urazach, przebarwieniach oraz w celu podwyższenia zwarcia.
1. Korona metalowo-ceramiczna:
- Wykonana z metalowej podbudowy na którą napalana (pokrywana) jest porcelana.
- Wytrzymała i estetyczna odbudowa zębów
- Polecana w odcinkach tylnich w jamie ustnej (wskazane wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym)
2. Korona pełnoceramiczna E-Max:
- Pełnoceramiczna czyli w całości wykonana z porcelany.
- Polecana w odcinku przednim(wysoka estetyka, pięknie ''naśladują naturę'').
- Wytrzymały materiał.
3. Korona pelnoceramiczna na cyrkonie:
- Cyrkon- ceramika najwyższej klasy, sprawdza się w ''ekstremalnych warunkach''.
- Doskonała estetyka, biozgodność, funkcjonalość, trwałość.
UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE STAŁE - MOSTY PROTETYCZNE
Mosty protetyczne to uzupełnienie odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Zbudowany z minimum trzech połączonych ze sobą koron, których środkowa część (przęsło) odbudowuje utracony ząb. Najczęściej jest wykonywany z metalu pokrytego porcelaną.
Kiedy wykonuje się takie uzupełnienie protetyczne?
- Zęby sąsiadujące z luką(tzw. filary) muszą być w dobrym stanie!
- Nie mogą być rozchwiane
- Jeżeli korona zęba jest mocno zniszczona, należy zastosować leczenie kanałowe (po takim leczeniu zalecane jest wykonanie wkładu korzeniowo-koronowego)
Rodzaje mostów protetycznych
Porcelanowe na metalu - trzon stanowi metal który pokryty jest porcelaną (estetyczny wygląd oraz funkcjonalność i trwałość).
Pełnoceramiczne- wykonane całkowicie z porcelany, najczęściej stosowane w odcinku przednim ze względu na dużą estetykę.
Porcelanowe na tlenku cyrkonu- trzon wykonany jest z bardzo twardego estetycznego materiału (cyrkon) z zewnątrz pokryty porcelaną, stosowany w odcinku przednim jak i bocznym. Doskonała estetyka, biozgodność, funkcjonalność, trwałość.
UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE RUCHOME (dające wyjąć się z ust)
1. PROTEZY AKRYLOWE
-
proteza całkowita – odbudowywuje utracone zęby w przypadku bezzębia. Jest to proteza osiadająca, w całości wykonana z akrylu.
- proteza częściowa – odbudowywuje braki międzyzębowe, płyta protezy oraz zęby wykonane są w całości z akrylu. Stosowana jest w przypadku gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania protezy szkieletowej lub gdy pacjenta nie stać na wykonanie innego rodzaju uzupełnienia.
2. PROTEZY SZKIELETOWE
Proteza szkieletowa to najlepszy wybór wśród protez ruchomych.
Jest wytrzymała dzięki temu, że jej trzon wykonany jest z metalu. Zasięg protezy szkieletowej jest znacznie ograniczony, co pomaga pacjentowi w szybszym przyzwyczajeniu się do niej. Zęby wykonane są za akrylu. Pomimo tego że protezy szkieletowe na pierwszy ''rzut oka'' wyglądają dość nieciekawie, są bardzo chwalone przez pacjentów użytkujących je przez wiele lat. Pacjenci szybko się do niej przyzwyczajają. Protezy szkieletowe posiadają klamry i wypustki, które opierają się na niektórych zębach (filarach). Pomaga to w lepszym utrzymaniu protezy oraz zwiększa komfort pacjenta podczas użytkowania. Dodatkowo przy rozchwianiu zębów taka proteza szkieletowa może pełnić funkcję szynoprotezy (stabilizacja rozchwianych zębów).
3. PROTEZY ELASTYCZNE
Jak sama nazwa wskazuje to wyjątkowo plastyczny rodzaj wypełnienia, który jest ciekawą alternatywą dla protezy szkieletowej czy akrylowej. Protezy elastyczne produkowane są z materiałów termoplastycznych, takich jak Akron. Dzięki wysokiej odporności nie są podatne na pęknięcia czy inne uszkodzenia mechaniczne.
Wśród zalet, którymi odznaczają się protezy elastyczne wymienić należy także długoletnia żywotność, brak podrażnienia dziąseł, idealne dopasowanie do uzębienia pacjenta czy lekkość. Wybierając protezy elastyczne nasi pacjenci decydują się na wybór produktu, który nie uczula, zachowuje swój pierwotny kolor i nie odkształca się w wyniku użytkowania.
4. PRACE KOMBINOWANE
Są to protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi typu korony, mosty. Do ich połączenia wykorzystuje się solidne zasuwy, korony teleskopowe oraz rygle.
5. INLAY, ONLAY
Są to wkłady koronowe z kompozytu (wzmacnianego włóknem szklanym) lub z porcelany. Polecamy je najczęściej pacjentom, u których występuje problem z ubytkiem schodzącym poniżej dziąsła lub problem z odbudowaniem punktu stycznego.
Lekarz opracowuje próchnicę w standardowy sposób następnie pobiera wycisk i odsyła go do laboratorium gdzie wykonywany jest wkład przez protetyka. Wkład będący odpowiednikiem plomby zostaje zacementowany przez stomatologa w miejsce usuniętej próchnicy. Za pomocą wkładów inlay, onlay jesteśmy w stanie prawie idealnie odtworzyć anatomiczny kształt zęba.
6. WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE
Najczęściej stosowane w przypadkach bardzo zniszczonych koron zębów oraz po leczeniu kanałowym. Wzmacniają ząb ''od środka'', umieszczony sztyft w korzeniu zęba pozwala na odbudowanie protetyczne korony zęba.