Tkanki miękkie w jamie ustnej – kiedy wymagają uwagi stomatologa?

Wizyty u stomatologa są najczęściej spowodowane problemami z zębami. Warto jednak wiedzieć, że jama ustna to nie tylko zęby, a pozostałe tkanki również mogą niekiedy wymagać ingerencji stomatologa. Jama ustna jest początkowym odcinkiem układu pokarmowego, składającym się z zębów, dziąseł, warg, podniebienia miękkiego i twardego, łuków zębowych oraz języka. Cała jama ustna, z wyjątkiem zębów, wyścielona jest tkanką miękką.

Jakie są najczęściej występujące schorzenia tkanki miękkiej w jamie ustnej?

Błona śluzowa jamy ustnej jest ciągle narażona na działanie czynników drażniących oraz bakterii. W przypadku palaczy dochodzą do tego substancje toksyczne z dymu papierosowego. Najczęściej występującą chorobą tkanek miękkich jest zapalenie przyzębia. Jest spowodowane nagromadzeniem się dużej ilości kamienia oraz płytki nazębnej. Aby uniknąć rozwoju zapalenia, konieczne jest jak najszybsze udanie się do stomatologa. Zignorowanie objawów może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Wśród innych schorzeń tkanek miękkich można wyróżnić stany zapalne dziąseł, nowotwory oraz zmiany infekcyjne błony śluzowej. Każdy niepokojący objaw jak krwawienie z dziąseł, ból, rozchwianie zębów, odsłonięte korzenie zębów czy też nadmierna ilość kamienia nazębnego powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Warto wiedzieć, że z jamy ustnej patogeny mogą rozprzestrzeniać się układem krwionośnym po całym organizmie i powodować zagrożenie zdrowia, a w ciężkich przypadkach nawet zagrożenie życia.

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej, a także regularne usuwanie kamienia nazębnego i przeglądy dentystyczne pozwolą na ochronę tkanek miękkich przed bakteriami i substancjami toksycznymi, a tym samym zabezpieczą przed różnymi chorobami tkanek miękkich i dolegliwościami z nimi związanymi.

 

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.