Czym jest martwy ząb i czy wymaga usunięcia?

Wiele osób uważa zęby za martwe struktury, jednak jest to błędne myślenie. Chociaż z zewnątrz ząb zbudowany jest z twardych struktur, to w jego wnętrzu znajduje się żywa tkanka, nazywana miazgą. Pełni ona funkcję czuciową, obronną, odżywczą oraz odbudowującą. Martwe zęby, czyli takie, w których miazga uległa obumarciu lub została usunięta podczas leczenia kanałowego, charakteryzują się dużą kruchością oraz delikatnością. Martwe zęby nie mają właściwości regeneracyjnych, nie reagują również na bodźce bólowe.

Jak powstają martwe zęby i czy należy je usuwać?

Miazga jest tkanką o ogromnych zdolnościach regeneracyjnych. Jednak w niektórych przypadkach uszkodzenie jej jest tak duże, że nie jest ona w stanie się zregenerować i dochodzi do definitywnej śmierci komórek. Martwica może obejmować całą lub tylko część miazgi, dlatego też dzieli się ją na częściową oraz całkowitą. Jej powodem może być również brak regularnej higieny jamy ustnej, co powoduje powstawanie próchnicy, a w dalszym przebiegu – zgorzeli zęba.

Jeżeli stwierdzono zajęcie miazgi bakteriami próchnicowymi i rozwój zgorzeli, to konieczne może być leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi i zastąpieniu jej odpowiednim wypełnieniem. Tak uzupełniony ząb może pozostać w jamie ustnej i nadal spełniać swoją funkcję. W przypadku, kiedy specyficzne ułożenie korzeni lub zwapnienia utrudniają wykonanie leczenia kanałowego, endodonta może podjąć decyzję o całkowitym usunięciu zęba.

Dużym problemem w przypadku martwych zębów jest ich ciemny kolor, zwłaszcza jeżeli są one zlokalizowane w przedniej części szczęki. W takim wypadku można zdecydować się na wybielanie martwych zębów, polegające na wprowadzeniu do wnętrza zęba specjalistycznego środka wybielającego. Najczęściej ten rodzaj wybielania należy powtarzać aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.