Higiena dziąseł – czemu jest nie mniej ważna od mycia zębów?

Wiele osób przez określenie prawidłowa higiena jamy ustnej rozumie wyłącznie regularne mycie zębów za pomocą szczoteczki, zapominając o pozostałych, równie istotnych częściach jamy ustnej. Aby móc cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem, konieczne jest także zadbanie o stan dziąseł. To właśnie one stanowią podstawę dla zębów. Ich zaniedbanie może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Z jakiego powodu pielęgnacja dziąseł jest aż tak istotna?

Niestety nadal spora grupa osób szczotkuje zęby niepoprawnie lub zbyt krótko. Za mocne, nieregularne lub niedokładne mycie zębów prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, która po czasie zamienia się w kamień nazębny. Najczęściej gromadzi się on w okolicy dziąseł i może prowadzić do ich krwawienia, tkliwości czy obrzęku. Pomijanie pielęgnacji dziąseł może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, objawiającego się bólem i krwawieniem. Częstym objawem jest również nieprzyjemny posmak w ustach oraz halitoza.

Wraz z postępowaniem stanu zapalnego może dojść do odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni. To z kolei prowadzi do nadwrażliwości, znacznie zmniejszającej komfort jedzenia, picia, a nawet oddychania przez usta. Pojawienie się niepokojących objawów powinno być jak najszybciej skonsultowane ze stomatologiem, który po zapoznaniu się z problemem zaleci odpowiednie leczenie. Zignorowanie widocznych i odczuwalnych objawów może doprowadzić do pogłębienia się stanu zapalnego, a w konsekwencji do rozchwiania zębów, zanikania kości, a nawet utraty zębów.

Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z dziąsłami, warto wdrożyć właściwą pielęgnację. Najlepiej wybierać szczoteczki o miękkim włosiu, a podczas mycia stosować ruchy okrężne i wymiatające. Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić także nitkowanie. Należy pamiętać także o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.