Czym jest kieszonka dziąsłowa i kiedy wymaga leczenia?

Kieszonka dziąsłowa, znana również pod nazwą kieszonki zębowej jest szczeliną, znajdującą się w okolicy szyjki zęba, pomiędzy brzegiem dziąsła a przyczepem nabłonkowym. Zdrowa kieszonka dziąsłowa powinna mieć głębokość nie większą niż 2-3 mm. Jeżeli podczas badania za pomocą sondy periodontologicznej okaże się, że głębokość kieszonki jest większa, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Zwiększona głębokość kieszonki jest zjawiskiem patologicznym, może wskazywać na trwające zapalenie.

Kiedy konieczne jest leczenie kieszonki dziąsłowej?

Schorzenia w obrębie kieszonki dziąsłowej często przebiegają z uporczywym, ciężkim do zignorowania bólem, krwawieniem z dziąseł oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Objawem kieszonki zębowej jest także widoczne odsłonięcie szyjek zębowych. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Najczęściej występującym powodem powstawania kieszeni dziąsłowej przy zębie jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Prowadzi ona do rozwoju różnych chorób przyzębia, które mają wpływ na stan dziąseł. Na powstawanie kieszeni zębowych bardziej narażeni są palacze oraz osoby spożywające dużo węglowodanów.

Na pogłębianie się kieszonki dziąsłowej ma wpływ także brak regularności w usuwaniu osadu i kamienia nazębnego. Zebrany kamień nazębny gromadzi się w rowku dziąsłowym, niszcząc przyczep nabłonkowy kości i pogłębiając kieszonkę zębową. To z kolei negatywnie wpływa na możliwość zachowania higieny w obrębie jamy ustnej. Bakterie przedostają się w głąb kieszonki, powodując choroby dziąseł.

Jak wygląda leczenie kieszonek dziąsłowych?

Leczeniem kieszonek dziąsłowych zajmują się stomatolodzy specjalizujący się w chorobach przyzębia. Leczenie składa się z kilku etapów, ma za zadanie zniwelować ból kieszonki dziąsłowej oraz załagodzić stan zapalny. Podczas leczenia wykorzystywane są płyny przeciwbakteryjne, którymi pacjent powinien płukać jamę ustną. W przypadku, kiedy na zębach jest obecny kamień nazębny, konieczne jest usunięcie go przy miejscowym znieczuleniu. Dzięki temu zabiegowi podawanie leków jest o wiele skuteczniejsze. Jeżeli doszło do zapalenia kieszonki dziąsłowej, konieczne jest podanie antybiotyku.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.