Typy wypełnień stomatologicznych w zależności od stosowanego materiału

Wypełnienia nazywane potocznie plombami są powszechnie wykorzystywane do odbudowy zębów po usunięciu próchnicy lub po urazie mechanicznym. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie naturalnie wyglądającej korony zęba. Co więcej, odbudowa zęba wpływa pozytywnie na komfort gryzienia oraz estetykę uśmiechu. Założone plomby chronią zęby przed dalszymi uszkodzeniami, działaniem bakterii i kwasów, a także przed bólem związanym z nadwrażliwością.

Jakie typy wypełnień stomatologicznych stosuje się najczęściej?

Wraz z rozwojem stomatologii zmieniały się również rodzaje wypełnień stomatologicznych. Amalgamat, który kilkanaście lat temu był najczęściej wykorzystywanym uzupełnieniem, obecnie coraz rzadziej znajduje zastosowanie. Obecne wypełnienia wykorzystywane do odbudowy zębów są bezpieczne dla zdrowia, trwałe, a także estetyczne. Pierwszym, bardzo popularnym rodzajem plomb jest wypełnienie kompozytowe. Wykonane jest z materiałów światłoutwardzalnych, charakteryzuje się dużą estetyką oraz trwałością. Można dopasować je do naturalnego kształtu i koloru zębów. Stosuje się je zarówno do odbudowy zębów przednich, jak i bocznych oraz tylnych.

Kolejnym rodzajem plomb są wypełnienia glassjonomerowe. Są one wykonywane ze specjalnych cementów, charakteryzujących się dobrą zdolnością do łączenia się z zębiną i szkliwem. Wypełnienia glassjonomerowe uwalniają jony fluorkowe, które wspomagają regenerację tkanek zęba i chronią je przed próchnicą. Nie są tak trwałe i estetyczne jak wypełnienia kompozytowe, dlatego najczęściej stosuje się je do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Mówiąc o wypełnieniach, warto wspomnieć o mieszance kompozytu oraz glossjonomeru – wypełnieniu kompomerowym. Są one nieco trwalsze niż glassjonomery, jednak wciąż nieco mniej estetyczne niż plomby kompozytowe. Podobnie jak glassjonomery, stosuje się je w zębach mlecznych.

Wspomniane na początku amalgamaty są mieszanką srebra, cyny, rtęci oraz miedzi. Są wytrzymałe i stosunkowo tanie, jednak ze względu na wady, oraz negatywny wpływ na zdrowe używa się ich coraz rzadziej. W przypadku, kiedy ubytek jest bardzo głęboki, zakładane są dwa wypełnienia, jedno na drugim. W takiej sytuacji mowa o wypełnieniu kanapkowym – na większej głębokości, gdzie panuje wilgoć, zakłada się wypełnienie glossjonomerowe, natomiast wyżej, na suchym obszarze – wypełnienie kompozytowe.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.