Czy implanty stomatologiczne wymagają wymiany?

Implanty zębowe są jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie braków zębowych i przywrócenie funkcjonalności całej szczęki. Ich konstrukcja pozwala na idealne odwzorowanie prawdziwych zębów, dzięki czemu pacjent odzyskuje komfort podczas mówienia, czy spożywania posiłków. Są one również niezwykle estetycznym rozwiązaniem. Implanty zębowe charakteryzują się dużą trwałością. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę, wielu pacjentów zastanawia się, jak bardzo opłacalne jest to rozwiązanie i czy za kilka lat nie będą zmuszeni wymieniać implantu na nowy, co wiąże się z ponownymi kosztami.

Czy implanty stomatologiczne trzeba wymieniać i z jakich powodów?

Implanty stomatologiczne składają się z tytanowej śruby oraz korony. Śruba zostaje umieszczona w kości, a następnie, w zależności od planu leczenia stworzonego przez stomatologa, umieszcza się na nim koronę, lub pozostawia się do zagojenia, a po 2-6 miesiącach mocuje się koronę. Warto pamiętać, że implanty stomatologiczne są jedynym rozwiązaniem protetycznym, które nie powoduje zaników kości.

Po umieszczeniu implantu w kości rozpoczyna się proces osteointegracji, podczas którego komórki budujące kość zębową wrastają w korzeń implantu. Dzięki temu jest on niezwykle trwały i nie wymaga wymiany, pod warunkiem, że pacjent odpowiednio o niego dba i przestrzega zaleceń stomatologa. Podstawowym wymogiem są prawidłowe nawyki higieniczne, składające się z codziennego szczotkowania zębów, nitkowania oraz stosowania płynów do płukania jamy ustnej. Należy pamiętać również o regularnych wizytach kontrolnych, które pozwolą na ocenę stanu całej jamy ustnej oraz implantu.

Osoby, które mają wstawiony implant zębowy, powinny regularnie korzystać z zabiegów higienizacji, wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala na uniknięcie próchnicy, rozwoju bakterii, a w konsekwencji stanów zapalnych dziąseł, które mogłyby doprowadzić nawet do zaniku kości i utraty implantu.

Jeżeli nie wystąpią czynniki zewnętrzne, na które nie ma wpływu ani pacjent, ani stomatolog, to implant może pozostać w jamie ustnej nawet po tym, jak wszystkie stałe zęby wypadną. Jeżeli jednak nie będą przestrzegane zasady higieny, może zajść potrzeba jego wymiany. W sytuacji, kiedy implant zostanie źle wykonany, również konieczna może okazać się wymiana. Z tego tytułu wstawianie implantów należy wykonywać wyłącznie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.