Co jest najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień zębów?

Z przebarwieniami na zębach zmaga się naprawdę duża część społeczeństwa. Ze względu na spożywane pokarmy, problemy stomatologiczne czy też uwarunkowania genetyczne zęby nie śnieżnobiałe, co dla wielu osób jest powodem kompleksów, utrudniających kontakty międzyludzkie. Ze względu na rozwój medycyny i stomatologii obecnie dostępne są różne rozwiązania, pozwalające na poprawę wyglądu zębów i przywrócenie pewności siebie.

Jakie są rodzaje przebarwień zębów i w jaki sposób powstają?

Warto pamiętać, że kolor szkliwa, nawet po wykluczeniu wszystkich czynników szkodliwych, nie zawsze musi być taki sam. Niektórzy naturalnie mogą mieć nieco ciemniejszy odcień szkliwa, nawet jeżeli prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. W wielu przypadkach ciemniejszy kolor jest związany z mniejszą grubością szkliwa. Na barwę szkliwa mogą wpływać także niektóre leki, dieta, palenie papierosów czy uszkodzenie zębów. Przebarwienia dotyczą zarówno zębów osób dorosłych, jak i dzieci. Mogą obejmować jedynie część zęba lub cały łuk.

Najczęściej występującą przyczyną powstawania przebarwień na zębach są produkty spożywcze takie jak wino, kawa, herbata i inne produkty o intensywnej barwie. Duży wpływ na ich barwę ma również dym papierosowy. O tym, co jest powodem powstawania nieestetycznych przebarwień, dużo może powiedzieć ich kolor. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę i wdrożyć odpowiednie działania, warto udać się do stomatologa, który oceni stan zębów i jamy ustnej i będzie w stanie postawić diagnozę.

Białe przebarwienia są jednym z najczęściej występujących rodzajów przebarwień. Ich pojawienie się warto jak najszybciej skonsultować z dentystą. Ich powodem najczęściej jest pojawienie się próchnicy pierwotnej i demineralizacji szkliwa. Mogą powstawać również z powodu uszkodzenia mechanicznego zębów, które wystąpiło na etapie tworzenia się szkliwa. Przebarwienia żółte i brązowe są najczęściej spowodowane dietą. Żółty odcień zębów powodują także niedobory pokarmowe oraz kolejny etap demineralizacji szkliwa. Brązowe przebarwienia mogą być spowodowane suplementacją żelaza.

W zależności od rodzaju przebarwień, ich usunięcie może przebiegać w inny sposób. Delikatne przebarwienia można usunąć za pomocą skalingu zębów, przeprowadzanego w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Jest to jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych, pozwalający na usunięcie kamienia nazębnego. W przypadku mocniejszych przebarwień lub ciemniejszego koloru szkliwa warto zdecydować się na wybielanie zębów u stomatologa.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.