W jaki sposób bruksizm stanowi zagrożenie dla zdrowia naszych zębów?

Stres może objawiać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest zgrzytanie zębami i ich mimowolne zaciskanie, zwłaszcza w nocy. Tego rodzaju zachowania noszą nazwę bruksizmu i są naprawdę poważnym schorzeniem, które nieleczone może prowadzić do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Coraz częściej bruksizm uznaje się nie tylko za problem stomatologiczny, ale także za schorzenie psychosomatyczne, którego pochodzenie nie jest jeszcze do końca poznane.

Dlaczego bruksizm jest tak groźny dla zdrowia i czym może się objawiać?

Bruksizm objawia się kilkoma charakterystycznymi symptomami, do których można zaliczyć:

  • Nadwrażliwość zębów,
  • Szumy uszne,
  • Męczące, nawracające bóle głowy,
  • Częste stany zapalne w jamie ustnej,
  • Starta powierzchnia zębów, uszkodzone szkliwo,
  • Zmiany w obrębie mięśni żuchwy, powstałe przez ciągłe napięcie,
  • Krwawienie z dziąseł,
  • Bóle pleców i karku,
  • Napięcie w okolicy barku oraz żuchwy.

Mimo tak wielu objawów nadal niewielki procent pacjentów jest zdiagnozowanych w kierunku tego schorzenia. Nieleczony bruksizm wraz z upływem czasu coraz bardziej upośledza codzienne funkcjonowanie, prowadząc do pękania i ścierania zębów, a także ich rozchwiania. Długotrwałe zgrzytanie i zaciskanie zębów może powodować zanikanie przyzębia, krwawienie z dziąseł oraz ich przygryzanie. Częstym skutkiem nieleczonego bruksizmu jest także ból w stawach skroniowo – żuchwowych, a także przeskakiwanie żuchwy i jej ograniczona ruchomość. To schorzenie może być także powodem bólu w okolicach oczodołów oraz uszu.

Obecnie dostępne są zaawansowane metody leczenia, które pozwalają na zatrzymanie zmian powstałych przez zgrzytanie i zaciskanie zębów. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepiej dla zębów. Wizyta w gabinecie stomatologicznym pozwoli na ocenę stanu zębów i podjęcie odpowiednich kroków, mających na celu ochronę przed dalszymi zniszczeniami. Stomatolog może zlecić wykonanie specjalnej, dopasowanej szyny relaksacyjnej zakładanej na czas snu. Inną metodą pozwalającą na osłabienie mięśni żwaczy jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej. Należy pamiętać, że bruksizm jest bardzo złożonym schorzeniem, często wymaga leczenia stomatologicznego, a także opieki ortodontycznej i psychologicznej. Nierzadko konieczne jest także wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.