Kiedy odbudowa zniszczonego zęba jest możliwa?

Zdrowy, pełny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Nawet jeżeli dbamy o nasze zęby, może dojść do nieszczęśliwego wypadku, który spowoduje ułamanie bądź utratę zęba. Odbudowa zęba jest możliwa wtedy, kiedy korzeń zęba nie został uszkodzony. Jeżeli ten warunek jest spełniony, ząb może zostać całkowicie odbudowany. W zależności od tego, co było powodem jego utraty oraz od obszaru, na jakim doszło do uszkodzenia, dobiera się odpowiednią metodę odbudowy.

W jakiej sytuacji możliwe jest odbudowanie uszkodzonego zęba?

Na to, czy ząb zostanie odbudowany i w jaki sposób ma wpływ kilka czynników:

  • Stan korzenia zębowego,
  • Wielkość ubytku,
  • Stan kości,
  • Stan zdrowia pacjenta,
  • Możliwości finansowe,
  • Warunki zwarciowe,
  • Higiena jamy ustnej.

W przypadku kiedy uszkodzenie jest niewielkich rozmiarów, stomatolog może odbudować je za pomocą materiału kompozytowego. Jest on bardzo plastyczny, co pozwala na praktycznie idealne odwzorowanie pierwotnego kształtu zęba. Inną metodą stosowaną w przypadku niewielkich uszkodzeń korony są licówki – cienkie nakładki najczęściej wykonane z porcelany, dzięki którym można zmienić kształt czy ukryć ukruszenia bądź pęknięcia.

Do odbudowy zębów stosuje się również włókno szklane. Charakteryzuje się ono dużą odpornością na urazy, dzięki czemu stosuje się je głównie do odbudowy przednich zębów, wzmacniania koron, a także do naprawy zębów, które uległy złamaniu bądź uszkodzeniu mechanicznemu. W podobnym celu wykorzystuje się odbudowę za pomocą koron protetycznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu zęby, które zostały zniszczone przez próchnicę i zapalenie miazgi, można było jedynie usunąć. Obecnie, dzięki rozwojowi stomatologii i endodoncji, zęby poddane leczeniu kanałowemu również mogą zostać odbudowane. Jeżeli próchnica dotarła już do zęba i korzeni tak głęboko, że po jej usunięciu nic nie zostaje, jedynym wyjściem jest ekstrakcja zęba, i wstawienie w jego miejsce implantu. Obecnie większość mocno zniszczonych zębów można wyleczyć i odbudować. Wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym pozwoli na określenie, czy dany ząb nadaje się do odbudowy i jaką metodą powinno to zostać wykonane.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.