Ile czasu należy odczekać od usunięcia zęba, aby wstawić implant?

Implanty są obecnie najbardziej popularną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Wykorzystywane są zazwyczaj w przypadku, kiedy chory ząb został usunięty. Popularność implantów spowodowana jest dużą estetyką oraz funkcjonalnością tego rozwiązania. To, po jakim czasie od ekstrakcji zęba założony zostanie implant zależy od kilku czynników, w tym od opinii stomatologa.

Po jakim czasie od ekstraktacji zęba można wstawić implant?

W przypadku wstawiania implantów bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z tym zabiegiem. Usunięcie zęba prowadzi do zmian w obrębie jamy ustnej, które mają duże znaczenie dla całego układu. Brak zęba zaburza zwarcie szczęki, pozostałe zęby mogą migrować w stronę przerwy powstałej przez ekstrakcję. To z kolei może prowadzić do różnych zmian oraz wad zgryzu. W miejscu usuniętego zęba zanika wyrostek zębodołowy, przez co jedyną możliwością jaka pozostaje jest odbudowa protetyczna. Braki w uzębieniu są również powodem do kompleksów u wielu osób. Z tego tytułu w większości przypadków możliwe jest wstawienie implantu jak najszybciej po usunięciu zabiegu, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

To, po jakim czasie będziemy mogli uzupełnić swoje uzębienie zależy przede wszystkim od prowadzącego nas stomatologa, który zna naszą kartę i wie o różnego rodzaju przeciwwskazaniach które mogą powodować opóźnienie wstawienia implantu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu terminu zabiegów unikniemy ryzyka powikłań. Obecnie możemy wyróżnić trzy rodzaje implantacji:

  • Natychmiastowa,
  • Wczesna,
  • Późna.

Implantacja natychmiastowa, jak sama nazwa wskazuje polega na wstawieniu implantu natychmiast po ekstrakcji zęba. Jeżeli implant został wszczepiony od 2 do 3 miesięcy po usunięciu zęba, to mówimy o implantacji wczesnej. Implantacją późną określa się wstawienie implantu po ponad trzech miesiącach od usunięcia naszego zęba. W większości przypadków wykonuje się implantacje natychmiastowe i wczesne, pozwalające na szybką poprawę komfortu życia pacjentów.

Oprócz wyżej wymienionego podziału, rozróżnia się także implantację jednoetapową oraz dwuetapową. W trakcie implantacji jednoetapowej podczas zabiegu wszczepia się implant, a następnie przykręcona zostaje śruba gojąca lub tymczasowa korona. W przypadku implantacji dwuetapowej wykonuje się dwa zabiegi chirurgiczne. Podczas pierwszego wszczepia się implant wraz ze śrubą zamykającą, następnie dziąsło jest zszywane. W trakcie drugiego zabiegu implant jest odsłaniany, a śruba zamykająca zamieniana jest na gojącą.

Jak widać, dla większości osób decydujących się na wstawianie implantu po usunięciu zęba czas to pieniądz. Im szybciej wprowadzony zostanie implant, tym mniejsze będą zmiany w naszym organizmie i dyskomfort spowodowany brakami w uzębieniu.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.