Chirurgiczna ekstrakcja zęba – jak należy się do niej przygotować?

Chirurgiczne usuwanie zęba, zwane również ekstrakcją dotyczy przede wszystkim zębów mądrości, czyli czterech zębów trzonowych, wyrastających jako ostatnie, i niestety często problematyczne zęby. Ze względu na swoje umiejscowienie są problematyczne w pielęgnacji, w wielu przypadkach wyrzynają się w nieprawidłowej pozycji, przez co konieczne jest ich usunięcie. Zabieg ten wykonywany jest przez chirurga szczękowego, i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Jak należy przygotować się do chirurgicznej ekstrakcji zęba?

Wiele osób boi się chirurgicznego usuwania zębów, wyobrażając sobie ogromny ból podczas zabiegu a także uciążliwe dochodzenie do siebie po zabiegu. Zabieg ten wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, a więc pacjent nie odczuwa podczas ekstrakcji żadnych dolegliwości bólowych. Przed usunięciem chirurgicznym zęba konieczne jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia RTG, na którym widoczne są obie szczęki, pozwalającego na ocenę stanu zęba i poziomu trudności jego usunięcia. Przed wykonaniem zabiegu należy zgłosić do chirurga stomatologa wszelkie aktualne dolegliwości, zwłaszcza jeżeli dotyczą one układu krążenia.

Przygotowanie się do zabiegu nie jest zbyt skomplikowane. Warto zjeść posiłek, ponieważ po wykonanej ekstrakcji spożywanie pokarmów może być nieco utrudnione. Przed samym zabiegiem należy dokładnie umyć zęby. Sam zabieg przebiega bezboleśnie, i trwa stosunkowo krótko. Podczas jego trwania usuwa się ząb, a następnie oczyszcza się i opatruje miejsce po usuniętym zębie. Po zabiegu należy odczekać chwilę w poczekalni, aby ochłonąć. Zbyt szybkie opuszczenie gabinetu może skutkować zawrotami głowy, osłabieniem lub wahaniami ciśnienia.

Po zabiegu nieodpuszczalne jest również palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Usuwając chirurgicznie zęby, warto zapewnić sobie dwa dni urlopu, tak aby uniknąć wystąpienia powikłań i pozwolić zejść ewentualnej opuchliźnie. Po ekstrakcji należy unikać gorących, gazowanych oraz kwaśnych napojów, ponieważ mogą utrudniać gojenie i podrażniać miejsce po usunięciu. W niektórych przypadkach zalecane jest stosowanie zimnych okładów.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.