Jaką funkcję pełni ślina w prawidłowej higienie jamy ustnej?

Ślina jest nieodłącznym elementem jamy ustnej, podobnie jak język, dziąsła, zęby czy przyzębie. Dzięki ślinie w jamie ustnej zachowywane jest naturalne środowisko. Suchość w ustach czy brak śliny może być odczuwany w trakcie zabiegu stomatologicznego, przy długim oddychaniu przez usta lub podczas stosowania niektórych leków. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważnym elementem jamy ustnej jest ślina.

Jaki wpływ na higienę jamy ustnej ma ślina?

Ślina w większości składa się z wody ora składników takich jak białka i enzymy. W jej skład wchodzą również jony wapnia oraz inne jony nieorganiczne. Oprócz tego w ślinie można znaleźć wydzielinę szczelin dziąsłowych, przesięk surowiczy, złuszczone komórki nabłonka, leukocyty, a także wydzieliny z nosa i gardła, resztki pokarmowe i drobnoustroje. Mieszanka ta pełni w organizmie człowieka naprawdę dużą rolę, ma znaczenie zarówno dla błony śluzowej jamy ustnej, jak i zębów, o czym poinformuje nas każdy dobry dentysta. Uczestniczy w procesie żucia i trawienia. Jama śluzowa pełni trzy główne funkcje: ochronną, związaną z mową, a także te związaną z przyjmowaniem pokarmów.

Pierwszą funkcją pełnioną przez ślinę jest działanie ochronne. Jest substancją o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Zawdzięcza to zawartym związkom jak lizozym oraz laktoferryna. Dzięki temu ślina ma wpływ na osadzanie się bakterii w jamie ustnej, a także ich rozwój i metabolizm. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mają zdolność wydzielania kwasów, które są neutralizowane przy pomocy śliny. Jest to ogromnie ważna funkcja, ponieważ kwaśne środowisko w jamie ustnej sprzyja powstawaniu próchnicy.

Ochrona zębów za pomocą śliny polega również na jej wpływie na strukturę szkliwa zębów. Ślina ma pH oscylujące w okolicy obojętnego. W momencie spożycia pokarmu o innym Ph bufory ślinowe wyrównują je do bezpiecznego poziomu, dzięki czemu szkliwo nie jest narażone na uszkodzenia. Dzięki ślinie możliwe jest również formowanie kęsów, co wpływa na łatwe połykanie pokarmów. W jamie ustnej znajdują się enzymy, początkujące proces trawienia węglowodanów zawartych w posiłku. Nawilżenie jamy ustnej jest ważne również podczas mówienia, co potwierdzi każdy, kto chociaż raz zmagał się z suchością w ustach.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.