Szkodliwość plomb amalgamatowych. Co warto wiedzieć?

Ciężko zignorować ubytki w zębach, ponieważ wraz z upływem czasu, stają się one coraz bardziej bolesne, a co za tym idzie, utrudniają spożywanie posiłków i codzienne funkcjonowanie. Współczesne wypełnienia łączą się ze strukturą zęba oraz są całkowicie niewidoczne. Jednakże część pacjentów nadal ma amalgamatowe plomby, które można poznać po ciemnym odcieniu. Czy stanowią one zagrożenie dla zdrowia?

Z jakich powodów lepiej wymienić amalgamatowe plomby?

W maju 2017 roku Parlament Europejski wydał rozporządzenie, według którego kraje członkowskie do 2030 roku mają przestać używać wypełnień amalgamatowych. Powodem takiej decyzji jest skład tego rodzaju plomb. Są one zrobione ze srebra, miedzi i cyny, a także szkodliwej dla zdrowia rtęci. Ten pierwiastek jest niebezpieczny z tego względu, że odkłada się on w organizmie. Jego nadmierna ilość może prowadzić nawet do problemów z koordynacją ruchową, połykaniem czy też jest powodem dreszczy i ogólnego złego samopoczucia. Objawy zatrucia rtęcią pacjencji nie zawsze łączą z plombami, ponieważ początkowo są obecne sporadyczne bóle głowy, nudności, ciągłe uczucie zmęczenia czy też brak smaku.

Srebrne wypełnienia mogą stopniowo uwalniać rtęć, obciążając organizm, dlatego należy niezwłocznie udać się do stomatologa i wymienić plomby amalgamatowe. Ponadto tego rodzaju wypełnienia są twarde oraz wytrzymałe, jednak nie łączą się całkowicie ze strukturą zęba. Przez to między plombom a zębem powstaje niewidoczna gołym okiem szpara. Jest ona doskonałym miejscem dla rozwoju próchnicy, kamienia nazębnego, a także stanów zapalnych dziąseł. Ciemny kolor wypełnienia nierzadko też utrudnia zauważenie tego problemu przez pacjenta. Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą plomby amalgamatowej jest fakt, że wyglądaj ona nieestetycznie. Co więcej, zbyt duża ilość tego rodzaju wypełnień w jamie ustnej może być przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.