Kiedy niezbędna jest perforacja korzenia zęba? 

Wizyta w gabinecie stomatologicznym kończy się leczeniem endodontycznym, jeżeli u pacjenta zostaje stwierdzona długo nieleczona próchnica albo zaawansowane choroby przyzębia. Leczenie kanałowe polega na wyleczeniu chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Dodatkowo część zabiegów kończy się perforacją korzenia zęba. Na czym polega ten zabieg i kiedy jest wykonywany?

Co to jest perforacja korzenia zęba? 

Leczenie endodontyczne jest przeprowadzane, kiedy jest za późno na zabieg z zakresu stomatologii zachowawczej. Czasami również zdarza się tak, że podczas leczenia kanałowego musi zostać przeprowadzona perforacja korzenia zęba. Taki zabieg polega na przerwaniu ciągłych tkanek zęba, co skutkuje połączeniem jamy zęba z ozębną. Do perforacji może dojść z różnych przyczyn:

  • w wyniku procesu patologicznego, czyli zaawansowanej próchnicy albo resorpcji korzenia,
  • z przyczyn mechanicznych podczas któregokolwiek z etapów leczenia endodontycznego (w czasie tworzenia dostępu do kanałów, opracowywania ich czy podczas przygotowywania pod obudowę protetyczną).

Jeżeli dochodzi do perforacji, to zauważalne jest natychmiastowe obfite krwawienie, a pacjent odczuwa ostry, piekący ból. Co więcej, czasami dochodzi również do zaklinowania się narzędzia w kanale, a pacjent może poczuć w ustach smak odkażających środków.

Co się dzieje, jeżeli dojdzie do perforacji korzenia zęba? 

Jeżeli podczas leczenia endodontycznego dojdzie do perforacji korzenia, może być tak, że pojawi się silny stan zapalny, który uniemożliwi wyleczenie zęba. Jednak do takich powikłań może dojść, jeżeli do wytworzenia fałszywego kanału dojdzie przed opracowaniem kanału głównego. Jeżeli natomiast dojdzie do niego w ostatniej fazie zabiegu, to dentysta może podjąć próbę wypełnienia obu kanałów. Jednak w takich przypadkach ogromne znaczenie ma czas, który minął od powstania perforacji, a także jej rozmiar i położenie.

Jak najszybsze zamknięcie perforacji zwiększa szanse, że uda się uratować zęba. W takim przypadku stomatolog powinien użyć mikroskopu stomatologicznego. Jeżeli natomiast perforacja jest rozległa i doszło do niej w miejscu trudno dostępnym, to prawdopodobnie okaże się, że niezbędne będzie wykonanie ekstrakcji zęba.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.