W jakim celu fluoryzuje się zęby dzieciom?

Regularna i dokładna higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są podstawą zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. O konieczności dbania o zęby wiedzą nawet najmłodsi, ponieważ edukacja w tym zakresie rozpoczyna się we wczesnych latach szkolnych. Ze wspomnianym okresem szkolnym dla wielu osób z pewnością kojarzy się również fluoryzacja, która od wielu lat odbywa się w szkołach podstawowych. Na czym polega ten zabieg i dlaczego warto przeprowadzać go u dzieci?

Na czym polega fluoryzacja? 

Fluoryzacja to jeden z zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii dziecięcej i nie tylko. Polega na zastosowaniu preparatu (może to być żel, pianka albo pasta), którego głównym składnikiem jest fluor, który wyróżnia się dużą aktywnością chemiczną, co oznacza, że należy go stosować wyłącznie w umiarkowanych ilościach.  Warto wspomnieć, że fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy dokładnie wyczyścić zęby z pozostałości jedzenia i innych zanieczyszczeń. Dopiero wtedy stomatolog może bezpiecznie przystąpić do przeprowadzenia zabiegu.

Czy warto przeprowadzać fluoryzację u dzieci? 

Z biegiem lat pojawia się coraz więcej kontrowersji dotyczących przeprowadzania fluoryzacji u dzieci. Jednak obawy są niesłuszne. Fluor nakładany w odpowiednich ilościach ma ogromne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu próchnicy i konieczności wykonywania zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Warto wspomnieć, że to właśnie szybko rosnące zęby mleczne mają szczególnie dużą tendencję do rozwoju zmian próchniczych. Oprócz hamowania rozwoju bakterii próchnicotwórczych fluoryzacja wzmacnia również szkliwo oraz wspomaga proces remineralizacji.

Dodatkowo dzięki przeprowadzeniu zabiegu zostaje ograniczone przywieranie kamienia nazębnego. Fluoryzacja jest wykonywana już u najmłodszych ze względu na to, że wzmacnia uzębienie na całe życie. Aby zabieg był skuteczny, należy pamiętać o tym, by dziecko nie jadło i nie piło przez co najmniej godzinę po przeprowadzeniu go, umyło zęby najwcześniej po upływie dwunastu godzin i do końca dnia unikało spożywania produktów kwaśnych oraz produktów o lepkiej konsystencji.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.