Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak się go pozbyć?

Wiele osób marzy o dużym, pięknym uśmiechu, eksponującym równiutkie, białe zęby. Część osób może się nim pochwalić, lecz mimo to nie jest zadowolona ze swojej urody. Jak to możliwe? Problem powoduje tzw. gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy. W Polsce często przypadłość tę nazywa się złośliwie „końskimi zębami”. Jej posiadacz, podczas uśmiechu oprócz zębów ukazuje też linię dziąseł. Gdy wydaje się ona być szersza, niż linia zębów, uśmiech nie jest naturalnie proporcjonalny i traci na estetyce. Właściciele uśmiechu dziąsłowego często mają przez niego kompleksy. Na szczęście przypadłości tej, jak i kompleksów z nią związanych, można się skutecznie pozbyć.

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Przyczyn uśmiechu dziąsłowego może być wiele: od zbyt wysokiej kości szczęki, przez krótką górną wargę, aż po wady ortodontyczne. Czasami spowodowany jest on nadreaktywnością górnej wargi. W pozbyciu się problemy może więc pomóc lekarz ortodonta, chirurg-stomatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Czasami do usunięcia problemu konieczna jest współpraca wszystkich trzech specjalistów.

Aparat ortodontyczny

W przypadku uśmiechu dziąsłowego będącego efektem wady zgryzu zazwyczaj konieczne jest użycie aparatu ortodontycznego. Korekta ustawienia zębów to proces długotrwały, lecz dający spektakularne wyniki. Aparat ortodontyczny pomaga przy okazji wyeliminować inne wady zgryzu, które w przyszłości mogłyby powodować duże problemy z uzębieniem lub dziąsłami.

Zabieg chirurgiczny

Inną metodą na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego jest zabieg chirurgiczny. Jego zaletą jest to, że efektem można cieszyć się bardzo szybko. Zbieg chirurgiczny polega najczęściej na podniesieniu linii dziąsła i odsłonięciu zębów. Popularne jest też podcięcie wędzidełka górnej wargi, które może odpowiadać za unoszenie wargi zbyt wysoko.

Toksyna botulinowa (botoks) lub kwas hialuronowy

Większość osób kojarzy botoks z zabiegami medycyny estetycznej, a dokładnie zapobieganiem pojawiania się zmarszczek mimicznych. Jednak toksyna botulinowa jest skuteczna również w eliminacji uśmiechu dziąsłowego. Lekarz medycyny estetycznej podaje botoks w okolicy skrzydełek nosa i w ten sposób zmniejsza napięcie mięśni w tych okolicach. Górna warga jest tym samym „zablokowana” i nie unosi się podczas uśmiechu.

Lekarz medycyny estetycznej, w celu wyrównania symetrii ust, może też użyć kwasu hialuronowego. Celem podania kwasu jest powiększenie wąskiej górnej wargi taki, by naturalnie zakrywała ona dziąsła podczas uśmiechu. Górna warga nie powinna być jednak większa niż 1/3 wysokości całych ust.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.