Czy kamień nazębny jest groźny?

Przebarwienia i naloty na zębach nie są wyłącznie problemem natury estetycznej, gdyż jak się okazuje, mogą być również przyczyną wielu chorób jamy ustnej. Jedną z takich przypadłości jest kamień nazębny, który powstaje najczęściej w zakamarkach zębów i często jest wynikiem nieprawidłowej i niedokładnej higieny. Są jednak osoby, które mają większe tendencje do powstawania tego schorzenia niż inni. Mianowicie poza niewystarczającą higieną przyczyniać się do tego może również zła dieta, szczególnie ta bogata w cukry i duże ilości kawy oraz palenie papierosów. Wówczas powstający na szkliwie nalot, który nie zostanie wyszczotkowany w odpowiednim czasie, ulega mineralizacji i przekształca się w twardy kamień, którego nie da się łatwo samodzielnie usunąć.

Jak kamień nazębny wpływa na zdrowie?

Twardy kamień nazębny może być groźny dla zdrowia. Szkliwo pokryte warstwą grubego nalotu staje się idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii, które mogą wywoływać stany zapalne przekształcające się z czasem w różne choroby jamy ustnej. Najczęstszymi chorobami, za które może odpowiadać zbagatelizowany problem kamienia nazębnego to próchnica oraz choroby dziąseł i przyzębia. Kamień nazębny jest przyczyną demineralizacji szkliwa, która wywołuje zaawansowaną próchnicę i w konsekwencji tego powstawanie ubytków. Co więcej, osadzanie nalotu zaczyna się od dziąseł, które w wyniku tego mogą odsłonić szyjki zębowe, co prowadzi do paradontozy, jednej z najbardziej dokuczliwych chorób jamy ustnej, która nieleczona może prowadzić do utraty uzębienia.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

W leczeniu kamienia nazębnego najczęściej pomagają wizyty u dentysty, który dokładnie oceni stan uzębienia oraz kompleksowo zajmie się usuwaniem stwardniałego nalotu. W gabinetach stomatologicznych usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się z użyciem ultradźwięków specjalnym urządzeniem zwanym skalerem. W wyniku jego działania nalot kruszeje i odpryskuje od powierzchni zębów. Skaling nie jest zabiegiem bolesnym, aczkolwiek powoduje uporczywy dyskomfort, dlatego też niektórzy stomatolodzy przeprowadzają go przy znieczuleniu pacjenta. Znieczulenie jest również konieczne w przypadku osób, u których są wyraźnie odsłonięte dziąsła.

Poza leczeniem stomatologicznym kamień nazębny można próbować również leczyć w domu. Służy temu irygator, czyli urządzenie, które mechanicznie czyści przestrzenie międzyzębowe. Płyn uwalniany pod odpowiednim ciśnieniem dociera w trudno dostępne miejsca i usuwa osad na zębach. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nie jest tak skuteczny, jak czyszczenie dentystyczne i nie we wszystkich przypadkach można się zdecydować na takie samodzielne leczenie, niemniej jednak taka forma walki z nalotem może dawać efekty. Ponadto, to domowa profilaktyka ma w dużej mierze istotny wpływ na to, czy kamień nazębny pojawi się na szkliwie.

Skuteczną ochroną przed powstawaniem kamienia nazębnego jest też systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej. Chcąc uniknąć leczenia stomatologicznego, warto pamiętać o co najmniej dwukrotnym szczotkowaniu zębów w ciągu dnia, płukaniu jamy ustnej płynami antybakteryjnymi oraz regularnym nitkowaniu. Stomatolodzy zalecają korzystanie ze szczoteczek elektrycznych, które są bardziej efektywne niż te manualne i lepiej docierają w trudno dostępne miejsca, będące najbardziej podatnymi na powstawanie kamienia. Warto również zainwestować w specjalne pasty do zębów, które chronią przed mineralizacją nalotów. Profilaktyka odnosi się także do przestrzegania odpowiedniej diety. Najlepiej unikać dużych ilości cukru i kawy. Dobrze wyeliminować też używki takie jak alkohol czy papierosy.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.