Charakterystyka protez szkieletowych

Protezy zębowe wykorzystywane są po to, by odtworzyć lub uzupełnić utracone zęby. Protetyka stomatologiczna korzysta w tym celu z wielu różnorodnych metod. Dostępne są uzupełnienia ruchome takie jak protezy akrylowe, szkieletowe, czy elastyczne oraz wszelkiego rodzaju uzupełnienia stałe np. korony i mosty trwale wypełniające ubytki w jamie ustnej. Spośród tych pierwszych najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór protez szkieletowych. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta metoda i dlaczego to właśnie ona uznawana jest za jedną z najlepszych i najtrwalszych.

Co wyróżnia protezy szkieletowe?

Protezy szkieletowe zaleca się osobom, które utraciły zęby częściowo, gdyż przytwierdza się je do naturalnego i zdrowego uzębienia. Mocowane są one w jamie ustnej za pomocą specjalnych klamer, zatrzasków i zaczepów, które stanowią solidne i nieprzesuwające się uzupełnienie zębów. Zazwyczaj bezklamrowe metody osadzania protez szkieletowych zapewniają większy komfort w trakcie mówienia i jedzenia niż te mocowane w tradycyjny sposób. Z kolei u osób, które cierpią na paradontozę, dodatkowo stosuje się tzw. szynoprotezy, czyli rozbudowane klamry ograniczające ruchy boczne i przednio-tylne po to, by zapobiec dalszej utracie zębów.

Oprócz stabilnego osadzenia w miejscu ubytku protezy szkieletowe wyróżnia duża trwałość. Przemawia za tym przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Mianowicie ich trzon wykonany jest z metalu, przez co podstawa wypełnienia jest wytrzymała i stabilna. Same zęby z kolei wytwarzane są z akrylu. Alternatywą dla tych materiałów są również protezy szkieletowe acetalowe wykonywane z połączenia materiałów termoplastycznego i metalowego. Co więcej, każda proteza przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, przy uwzględnieniu budowy jego jamy ustnej i ilości pozostałych w niej zębów.

Jakie są wady i zalety protez szkieletowych?

Do największych zalet protez szkieletowych niewątpliwie należą ich wytrzymałość i trwałość. Na uwagę zasługuje również wygodę użytkowania. Ten rodzaj protez rozkłada, wyzwalane podczas żucia pokarmów siły, na pozostałe zęby, nie powodując tym samym dyskomfortu u pacjenta. Ponadto, stabilne osadzenie gwarantuje komfort w trakcie jedzenia i mówienia. Ten rodzaj protez jest też dużo łatwiejszy w utrzymaniu niż czyszczenie tradycyjnych zamienników, co skutecznie zmniejsza ryzyko infekcji jamy ustnej. Wystarczy codzienne szczotkowanie przy użyciu wody lub szarego mydła, by móc cieszyć się dobrze wyglądającym uzębieniem. Co ważne, protezy szkieletowe nie wymagają też szlifowania.

Wśród ich wad wymienia się jednak cenę. Ta metoda wypełniania ubytków jest droższa od tradycyjnych protez akrylowych, choć w tym przypadku wyższa cena idzie w parze z jakością. Niektórzy zarzucają też protezom szkieletowym brak estetyki ze względu na widoczne części metalowe mocujące wypełnienie. Pod tym względem lepszym rozwiązaniem jest stosowanie mostów i koron, jednakże warto pamiętać o tym, że protezy szkieletowe są uznawane za najlepsze spośród uzupełnień ruchomych. Ponadto, prawidłowo dobrane mogą prezentować się równie estetycznie, co wypełnienia stałe.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.