Usuwanie korzenia zęba, czyli radektomia w praktyce

Zaniedbania w higienie jamy ustnej i nieregularne wizyty u stomatologa mogą doprowadzić do poważnych chorób uzębienia. W ostateczności na leczenie zachowawcze może być za późno i dentysta zadecyduje o usunięciu zęba. Braki w uzębieniu powodują wiele problemów. Nie tylko związanych z estetyką i naszym wyglądem, ale przede wszystkim z prawidłowym wypowiadaniem głosek, czy z przeżuwaniem pokarmów i układem pokarmowym. Zabieg radektomii pozwala na zachowanie zęba.

Kiedy przeprowadza się radektomię?

Uratowanie chorego zęba jest możliwe, gdy stan zapalny pojawi się w jego korzeniu, poprzez usunięcie korzenia i pozostawienie samego zęba. Zabieg radektomii pozwala na usunięcie jednego kanału korzenia zęba trzonowego w przypadkach, kiedy kanał objął stan zapalny, ząb się złamał, leczenie kanałowe nie jest już możliwe, doszło do pęknięcia korzenia, doszło do złamania narzędzia chirurgicznego przy leczeniu kanału (zdarza się to również podczas prawidłowo prowadzonego leczenia, ponieważ narzędzia są niezwykle delikatne). Zabieg radektomii jest jednym z bardziej skomplikowanych i rzadko wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznejCzasami jest to jedyna szansa na uratowanie zęba.

Jak przebiega zabieg?

Decydując się na radektomię, skorzystajmy z usług doświadczonego specjalisty z profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Podczas radektomii trzeba dotrzeć do miejsca położonego poniżej korony zęba, dlatego usuwa się jej część. Następnie wycina się i usuwa korzeń objęty zakażeniem. Stomatolog sprawdza, czy pozostałe korzenie są zdrowe i nie będą powodować komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Ubytek w korzeniu zarasta tkanką kostną po jakimś czasie, a jeśli ubytek jest rozległy, wypełnia się go materiałem kostnozastępczym, np. ceramicznym. Na koronie zęba można wykonać również koronę protetyczną. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Odpowiednia diagnostyka i sprzęt medyczny zapewniają komfort pacjentom. Warto rozważyć wykonanie radektomii, ponieważ jest łatwiejsza i tańsza niż usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. Aby przeprowadzić zabieg, stan ogólny zdrowia pacjenta musi być dobry.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.