Czy ciąża źle wpływa na zęby?

Zabobonne myślenie, że w ciąży zębów się nie leczy, może stworzyć zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dziecka. Niska masa urodzeniowa, zakażenia bakteryjne noworodka, a nawet przedwczesny poród mogą być konsekwencją unikania dentysty będąc w ciąży!

Przed i w trakcie ciąży to czas szczególnie wskazany na wizytę u stomatologa

Zły stan naszego uzębienia może nie tylko negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży i poród, ale również na szanse zapłodnienia, jak odkryli australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Perth.

Najlepiej przed rozpoczęciem starania się o dziecko zdiagnozować stan przyzębia, wykonując m.in. zdjęcie RTG i profesjonalną higienizację - nie zadbanie o te sprawy może opóźnić zajście w ciążę średnio o 2 miesiące.

Standardem powinny być wizyty w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz na 3 miesiące. Obalamy mit: kobiety w ciąży mogą swobodnie stosować znieczulenie stomatologiczne - trzeba oczywiście poinformować wykonującego zabieg o ciąży, wtedy dobrany zostanie odpowiedni rodzaj znieczulenia, który wyeliminuje ewentualne ryzyko skurczów macicy.

To bardzo ważne, by dbać też o dziąsła w trakcie ciąży

Hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Objawów ciążowego zapalenia dziąseł nie można ignorować z powodu zagrożenia dla płodu. Istnieje bezpośredni związek niskiej masy urodzeniowej dziecka ze złym stanem zdrowia zębów i przyzębia matki.

W około 20% przypadków przedwczesnych porodów i niskiej masy urodzeniowej przyczyną są stomatologiczne zaniedbania przyszłej matki. Kobieta w ciąży  powinna używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz stosować odpowiednie płukanki.

Czy ciąża źle wpływa na zęby?

Mówi się, że zęby kobiet w ciąży bywają podatne na próchnicę, ponieważ płód ma zapotrzebowanie na wapń i "zabiera" go mamie – nic bardziej mylnego. Taki stan rzeczy nie ma nic wspólnego z zapotrzebowaniem płodu na wapń, lecz z nieodpowiednią higieną jamy ustnej matki.

Zmiany hormonalne często wywołują ciążowe zapalenie dziąseł. Pod wpływem bólu i krwawienia kobiety, zamiast udać się do stomatologa, rezygnują z dokładnego szczotkowania, licząc na to, że jeśli tylko będą łagodnie obchodzić się z zębami, to wszystko się zagoi. Oczywiście, nie zagoi się - będzie tylko gorzej, ponieważ na płytce nazębnej utworzy się kamień, który wniknie pomiędzy rozpulchnione dziąsła i spowoduje obluzowanie się zęba.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.