Fakty i mity na temat paradontozy

Paradontoza, nazywana inaczej zapaleniem przyzębia jest bardzo powszechnym zjawiskiem – to drugie pod względem częstotliwości schorzenie jamy ustnej, zaraz po próchnicy. Najczęściej występuje po 40 roku życia, jednak zdarzają się przypadki, kiedy atakuje również młodsze osoby. Infekcja, którą powoduje paradontoza sprawia, że zęby zaczynają się ruszać, co z czasem objawia się coraz większymi kłopotami z jamą ustną. Aby zapobiec rozwojowi zapalenia przyzębia, należy regularnie odwiedzać stomatologa, który zdiagnozuje chorobę we wczesnym stadium, co pozwoli na jej skuteczniejsze leczenie. Zaniedbana paradontoza może skutkować nawet utratą wszystkich zębów. Przyczynami jej występowania mogą być czynniki genetyczne, ale także osłabiony układ odpornościowy czy nieprawidłowy skład śliny. Ponadto może występować u osób, które w nieprawidłowy sposób szczotkują zęby lub zaniedbują higienę jamy ustnej. 

Jakie są fakty? 

Istnieje kilka niezaprzeczalnych faktów dotyczących powstawania paradontozy oraz jej objawów.  

  • zmiany hormonalne- mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak stres czy przyjmowanie niektórych leków i sprzyjają rozwojowi choroby;  
  • wady zgryzu- często prowadzą do takich problemów, jak próchnica z uwagi na fakt, że trudniej jest dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe szczoteczką. Tym samym mogą spowodować paradontozę;  
  • wrażliwe szyjki zębów- jest to objaw zapalenia przyzębia. Jeśli przy jedzeniu i piciu zimnych, gorących czy kwaśnych pokarmów czujesz dyskomfort, warto wybrać się do periodontologa, który wdroży odpowiednie leczenie – we wczesnym etapie może to być usunięcie kamienia wraz z lakierowaniem szyjek zębowych. 

Najczęściej rozpowszechniane mity 

  • uwarunkowania genetyczne to główny powód powstawania paradontozy– czynnik genetyczny wbrew powszechnej opinii nie jest aż tak ważny, większy wpływ na rozwój choroby mają bakterie umiejscowione w dziąśle, które w niektórych przypadkach wywołują stan zapalny, co może do niej prowadzić; 
  • zatrzymanie rozwoju paradontozy jest niemożliwe- jeśli stan uzębienia regularnie poddawany jest kontroli i paradontoza wykryta zostanie we wczesnym stadium, jej rozwój można zatrzymać. Nie każdy pacjent ze stwierdzonym zapaleniem przyzębia jest skazany na utratę wszystkich zębów; 
  • zapalenie przyzębia atakuje zdrowe zęby- jest to mit, gdyż nawet jeśli w koronie zęba nie ma zmian chorobowych, mogą one występować w korzeniu. Tym samym pozornie zdrowy ząb może być zaatakowany w jego niewidocznej części.  
Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.