Jak wygląda odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?

Dzięki rozwojowi stomatologii nawet bardzo uszkodzony ząb można dziś uratować przed ekstrakcją, stosując leczenie kanałowe. Po przeprowadzeniu takiego leczenia konieczne jest odbudowanie zęba, aby mógł on nam służyć przez wiele następnych lat. W zależności od preferencji pacjenta i jego możliwości finansowych istnieje wiele opcji, jak można to zrobić.

Odbudowa zęba ma duże znaczenie dla struktury kości, komfortu gryzienia i ewentualnych przyszłych problemów z zębami. Dziś odbudowa leczonego kanałowo zęba jest prostsza dzięki dostępowi do wysokiej jakości materiałów wypełniających oraz narzędzi i sprzętów. Można na taki ząb założyć plombę, endokoronę lub wykonać wkład koronowo- korzeniowy i oprzeć na nim protezę.

Dlaczego należy odbudować ząb po leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe to sposób na pozbycie się bólu i stanu zapalnego oraz uratowanie zęba przed jego ekstrakcją. Jednak po przeprowadzonym leczeniu należy go jak najszybciej odbudować. Dlaczego? Ząb po leczeniu kanałowym jest bardziej lub mniej zniszczony, a przez to podatny na dalsze uszkodzenia. Jego budowa lub stopień zniszczenia przez próchnicę może uniemożliwiać zastosowanie niektórych sposobów rekonstrukcji. Jednak odbudowa ma ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również chroni przed rozwojem dalszych chorób w jamie ustnej. Materiał wykorzystany do odbudowy powinien dokładnie łączyć się z zębem, aby chronił przed wnikaniem do jego wnętrza bakterii z jamy ustnej. Należy odtworzyć powierzchnię żującą, aby ząb spełniał swoją funkcję, oraz ściany boczne zęba, aby chronił pozostałe przed przesunięciem. Wybór sposobu rekonstrukcji zęba zawsze zależy od konkretnego przypadku, jednak do wyboru mamy kilka możliwości.

Sposoby odbudowy zęba po leczeniu kanałowym

Jeśli zniszczeniu uległa niewielka powierzchnia zęba, można na niego założyć wypełnienie kompozytowe, czyli plombę. Dziś dobiera się materiał tak, że niewiele różni się od oryginalnego koloru zęba. Gdy ściany leczonego zęba są silne, ale korzeń uległ uszkodzeniu, wykonuje się wkład z włókna szklanego, na którym opiera się odbudowa z kompozytu. Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, można również wykonać endokoronę, czyli wykorzystać materiał kompozytowy, który jest alternatywą dla tradycyjnych plomb. To jednolita nakładka wykonana z porcelany lub kompozytu, która ma wzmocnić cały ząb i ochronić jego ściany przed pękaniem. Pozwala równomiernie rozłożyć nacisk podczas żucia, czego nie można uzyskać przy zwykłej plombie. Jeśli po leczeniu kanałowym został jedynie korzeń, można rozważyć koronę z wkładem koronowo- korzeniowym. Opcją odbudowy są również mosty protetyczne, które uzupełniają braki zębowe, wykorzystując do tego pozostałe zęby. Ząb leczony kanałowo również może być filarem takiego mostu.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.