Na czym polega zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Implant zębowy to niewielka tytanowa śruba, która stanowi imitację naturalnego korzenia zęba. Jest ona umieszczana na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Jest to obecnie jedno z najtrwalszych i estetycznych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu - zarówno w przypadku braku pojedynczego, kilku, jak i wszystkich zębów własnych.

Pacjenci często obawiają się samego zabiegu zakładania implantów stomatologicznych. Tymczasem jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny, a wszelki dyskomfort zredukowany jest do minimum. Co więcej, wszczepienie implantu zębowego nie powinno trwać wyjątkowo długo - zwykle niezbędne jest poświęcenie od 30 minut do 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Tytan to metal biokompatybilny, więc jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze etapy wszczepienia implantu zębowego. Przekonasz się, że nie jest to zabieg, którego warto się obawiać.

Etap 1: Diagnostyka i planowanie leczenia

Zanim przejdziemy do jakichkolwiek działań, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także oczekiwań względem leczenia implantologicznego. Konieczne jest też przeprowadzenie szczegółowych badań lekarskich: tkanek miękkich, stanu zębów i przyzębia, pozycji zębów. Oprócz tego wykonywana jest diagnostyka radiologiczna i tomografia komputerowa (CT). Na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić ilość i jakość kości w rejonie planowanego zabiegu.

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych informacji, można przejść do planowania zabiegu.

Etap 2: Zabieg implantacji

Zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu, może przebiegać jednoetapowo lub dwuetapowo. W każdym przypadku rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego za pomocą komputerowego znieczulenia The Wand.

  • W przypadku jednoetapowego zabiegu implant wprowadzany jest wraz ze śrubą gojącą lub łącznikiem protetycznym.
  • Przy zabiegu dwuetapowym najpierw dochodzi do wszczepienia implantu i zabezpieczeniu go śrubą zamykającą. Następnie po ok. 3-5 miesiącach zostaje dokręcona do implantu śruba gojąca (zabliźniająca).

Jeżeli brakuje miejsca do wprowadzenia implantu zębowego, może być konieczne wykonanie zabiegów dodatkowych, których celem jest zwiększenie objętości kości, takich jak np. sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki Sinus lift.

Etap 3: Protetyka - odbudowa braków zębowych

Kiedy już zakończy się proces gojenia, można przystąpić do odbudowy braków zębowych. W tym celu wykonywane są wyciski, które trafiają do technika, a gdy praca protetyczna jest gotowa, można przeprowadzić zabieg odbudowy braków zębowych. Do rodzajów uzupełnień na implantach zaliczamy:

  • pojedyncze korony,
  • mosty i korony zblokowane,
  • protezy na belce,
  • protezy na lokatorach.