Implant zębowy to niewielka tytanowa śruba, która stanowi imitację naturalnego korzenia zęba. Jest ona umieszczana na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Jest to obecnie jedno z najtrwalszych i estetycznych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu - zarówno w przypadku braku pojedynczego, kilku, jak i wszystkich zębów własnych.

Pacjenci często obawiają się samego zabiegu zakładania implantów stomatologicznych. Tymczasem jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny, a wszelki dyskomfort zredukowany jest do minimum. Co więcej, wszczepienie implantu zębowego nie powinno trwać wyjątkowo długo - zwykle niezbędne jest poświęcenie od 30 minut do 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Tytan to metal biokompatybilny, więc jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze etapy wszczepienia implantu zębowego. Przekonasz się, że nie jest to zabieg, którego warto się obawiać.

Etap 1: Diagnostyka i planowanie leczenia

Zanim przejdziemy do jakichkolwiek działań, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także oczekiwań względem leczenia implantologicznego. Konieczne jest też przeprowadzenie szczegółowych badań lekarskich: tkanek miękkich, stanu zębów i przyzębia, pozycji zębów. Oprócz tego wykonywana jest diagnostyka radiologiczna i tomografia komputerowa (CT). Na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić ilość i jakość kości w rejonie planowanego zabiegu.

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych informacji, można przejść do planowania zabiegu.

Etap 2: Zabieg implantacji

Zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu, może przebiegać jednoetapowo lub dwuetapowo. W każdym przypadku rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego za pomocą komputerowego znieczulenia The Wand.

  • W przypadku jednoetapowego zabiegu implant wprowadzany jest wraz ze śrubą gojącą lub łącznikiem protetycznym.
  • Przy zabiegu dwuetapowym najpierw dochodzi do wszczepienia implantu i zabezpieczeniu go śrubą zamykającą. Następnie po ok. 3-5 miesiącach zostaje dokręcona do implantu śruba gojąca (zabliźniająca).

Jeżeli brakuje miejsca do wprowadzenia implantu zębowego, może być konieczne wykonanie zabiegów dodatkowych, których celem jest zwiększenie objętości kości, takich jak np. sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki Sinus lift.

Etap 3: Protetyka - odbudowa braków zębowych

Kiedy już zakończy się proces gojenia, można przystąpić do odbudowy braków zębowych. W tym celu wykonywane są wyciski, które trafiają do technika, a gdy praca protetyczna jest gotowa, można przeprowadzić zabieg odbudowy braków zębowych. Do rodzajów uzupełnień na implantach zaliczamy:

  • pojedyncze korony,
  • mosty i korony zblokowane,
  • protezy na belce,
  • protezy na lokatorach.
Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Ekstrakcja – usunięcie z zębodołu zębów, których nie daje się uratować w toku... 
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.