Jak postępować z miejscem po usunięciu zęba?

Pacjenci zwykle obawiają się nie tylko ekstrakcji, ale również późniejszego procesu gojenia ran. Chirurgia stomatologiczna dysponuje obecnie metodami, które umożliwiają bezbolesne usuwanie zębów, a stosując się do podstawowych zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu, można skutecznie ograniczyć ryzyko ewentualnych powikłań. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zasady postępowania z miejscem po usunięciu zęba.

8 najważniejszych zaleceń po zabiegu ekstrakcji

  1. Założony w miejscu po ekstrakcji tampon należy uciskać (np. zagryzając) przez ok. 30 minut. Sprzyja to wytworzeniu i utrzymaniu skrzepu. Po tym czasie tampon trzeba usunąć z ust.
  2. Przez ok. 2 godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić. Następnie przez kilka najbliższych dni trzeba unikać spożywania pokarmów gorących, twardych czy drażniących. W ten sposób ograniczone zostanie ryzyko powstawania obrzęków tkanek miękkich oraz wystąpienia krwawienia z zębodołu.
  3. W celu złagodzenia bólu i zmniejszenia obrzęków można zastosować zimny okład na policzek lub wargi (w zależności od miejsca ekstrakcji).
  4. Dla prawidłowego przebiegu procesu gojenia bardzo ważne jest, aby nie doszło do utraty skrzepu. Dlatego trzeba unikać wszelkich czynności, które mogłyby doprowadzić do wytworzenia podciśnienia w jamie ustnej, takich jak np. picie napojów przez słomkę czy mocne zasysanie powietrza. Ostrożność trzeba zachować również podczas kichania.
  5. Przez pierwsze dni, minimum 2-3, nie należy palić papierosów ani pić alkoholu. Dym papierosowy zwiększa ryzyko wystąpienia poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu (tzw. suchego zębodołu). Dodatkowo nikotyna prowadzi do kurczenia naczyń krwionośnych i zaburza prawidłowy przepływ krwi, co spowalnia gojenie się ran. Zakaz palenia dotyczy również palenie papierosów elektronicznych. Alkohol z kolei jest niewskazany ze względu na antybiotyki i spożywane przez pacjenta leki przeciwbólowe.
  6. Zabiegi z zakresu higieny jamy ustnej trzeba wykonywać ostrożnie, jednak nie należy ich zapominać. To częsty błąd pacjentów, którzy z obawy przed naruszeniem świeżej rany, rezygnują z czyszczenia zębów. Przez pierwsze kilkanaście godzin po zabiegu szczotkowanie jest niewskazane, jednak kiedy już zaczniemy regularne spożywanie posiłków, można użyć szczoteczki. Dopóki rana się nie zagoi, omijamy szczotką okolice skrzepu.
  7. W czasie gojenia się rany, gdy w miejscu po zabiegu wciąż tworzy się skrzep, nie należy płukać jamy ustnej. Po ok. 7 dniach można to robić, ale bardzo delikatnie. Warto użyć do tego specjalnych płynów z apteki, które wykazują właściwości antybakteryjne i wspomagają procesy gojenia ran. Jeśli nie wiesz, jaki produkt wybrać, zapytaj o radę stomatologa. Można też wykorzystać domowe sposoby, np. napar rumianku, szałwii czy kory dębu.
  8. Jeśli po zabiegu pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.
Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.