Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji?

Ekstrakcja to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu jednego lub kilku zębów. To właśnie tego zabiegu pacjenci obawiają się najbardziej. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, że ekstrakcja to tak naprawdę ostateczność. Stomatolog decyduje się na jej wykonanie wyłącznie w sytuacji, gdy wszelkie inne podjęte metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub kiedy ząb jest tak mocno zniszczony, że nie ma możliwości jego odbudowy.

Zdarzają się również przypadki, w których usunięcie jednego, chorego zęba to jedyna szansa, aby ochronić pozostałe, jeszcze zdrowe. Bywa i tak, że stomatolodzy usuwają zdrowe zęby. Do takich sytuacji dochodzi jednak głównie wtedy, gdy ekstrakcja stanowi część leczenia ortodontycznego lub przygotowania jamy ustnej pacjenta do protezowania. Na szczęście obecnie przeprowadzane są zabiegi bezbolesnego usuwania zębów, dlatego też pacjenci nie powinni się ich obawiać.

Ekstrakcja zębów: wskazania

Tak jak już wspomniano, ekstrakcje zębów traktowane są jako ostateczność, gdy nie ma możliwości na skuteczne wyleczenie lub odbudowę zęba. Pośród najważniejszych wskazań do usunięcia zęba można wymienić:

 • Zęby i korzenie, które nie kwalifikują się do leczenia zachowawczego ani poprzez leczenie protetyczne.

 • Martwica i zgorzel miazgi zębów – miazga to żywa tkanka zęba, której martwica następuje poprzez rozwój bakterii, powodujących próchnicę. Nie leczona, postępująca demineralizacja szkliwa i zębiny, prowadzi do obumarcia miazgi i procesów gnilnych, w wyniku których powstaje zgorzel. Bakterie beztlenowe wydzielają wiele toksycznych związków chemicznych oddziałujących na organizm ludzki.

 • Ropne zapalenia miazgi, kiedy dochodzi do niedrożności kanału zęba lub problem dotyczy zębów wielokorzeniowych – w przebiegu nieleczonej zgorzeli miazgi zębów formuje się ropień około wierzchołkowy.

 • Choroby przyzębia z rozchwianymi zębami.

 • Zęby mleczne, które utrudniają lub hamują wyżynanie się zębów stałych.

 • Zakażenia bakteryjne zębopochodne – w przypadku chorób ogólnych, kwalifikujących do zabiegów chirurgicznych, a także przy chorobie nowotworowej i chemii, zakażenie bakteryjne zębopochodne może kwalifikować ząb do usunięcia, jeżeli nie ma czasu na leczenie, albo zmiany są bardzo rozległe.

 • Zapalenie ozębnej przy zębach wielokorzeniowych.

 • Nawracający ropień przyzębia.

 • Wady rozwojowe, takie jak zęby dodatkowe, nadliczbowe oraz zatrzymane.

 • Złamania korony, gdy nie ma możliwości wykonania odbudowy protetycznej.

 • Złamanie korzenia z przemieszczeniem w zębie jednokorzeniowym lub złamanie zęba wielokorzeniowego.

 • Zęby zwichnięte z chorobami przyzębia.

 • Zęby mądrości z utrudnionym wyrzynaniem. Zębopochodne zakażenia odogniskowe.

W dzisiejszych czasach istnieje sporo możliwości leczenia: na przykład leczenie endodontyczne, mikroskopowe czy też  leczenie mikrochirurgiczne. W związku z tym, problemy takie, jak martwica i zgorzel miazgi zębów, jej ropne zapalenie z niedrożnością kanału zęba lub zakażenie bakteryjne zębopochodne, nie muszą stanowić bezwzględnych wskazań do usunięcia danego zęba.

Ekstrakcja zębów: czy jest się czego obawiać?

Ekstrakcji zęba lub zębów nie należy się ani obawiać, ani jej unikać. Lekarz podejmuje taką decyzję w sytuacji, gdy zabieg ten musi być wykonany dla dobra pacjenta. W większości przypadków, jeśli nie poddamy się ekstrakcji, wcześniej czy później możemy się spodziewać poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przed przystąpieniem do zabiegu wykonywane są badania wstępne, do których należy zdjęcie RTG oraz badanie histopatologiczne. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz doświadczeniu i kompetencjom chirurgów stomatologicznych, przeprowadzane zabiegi chirurgiczne są niemal całkowicie bezbolesne. Nasi specjaliści dbają o najwyższy komfort pacjentów, dlatego też nie masz się czego obawiać, gdyż jesteś w dobrych rękach.

 

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.