Implant czy proteza - na które rozwiązanie się zdecydować?

Ubytek nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje dla pacjenta nie tylko ze względów estetycznych, ale i czynnościowych. Do dwóch podstawowych rozwiązań z zakresu uzupełnienia braków w uzębieniu zaliczamy implanty oraz tradycyjne protezy zębowe. W tym artykule podpowiemy, które rozwiązanie warto wybrać i w jakim przypadku oraz jakie są najważniejsze wady i zalety każdego z nich.

Dlaczego uzupełnienie braków w uzębieniu jest konieczne?

Bez względu na to, z jakich powodów doszło do utraty zęba lub zębów, zawsze należy możliwie jak najwcześniej uzupełnić braki. Jeśli tego nie zrobimy, z czasem może dojść do poważnych i nieodwracalnych zmian w obrębie naszego narządu żucia. Do najczęściej występujących konsekwencji nieuzupełnionych braków w uzębieniu zaliczamy m.in.:

  • przesunięcie zębów przeciwstawnych lub/i sąsiednich,
  • wady wymowy,
  • zmiany w mięśniach twarzy,
  • wyraźne zmiany w proporcji warg,
  • problemy z prawidłowym zgryzem,
  • uszkodzenia i dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych,
  • problemy z prawidłowym trawieniem.

Kiedy warto zdecydować się na implant?

Implanty to rozwiązanie trwałe, na które decyduje się coraz więcej pacjentów. Implant ma postać śruby wykonanej z tytanu lub cyrkonu, która wkręcana jest w kość. Następnie przy pomocy specjalnych łączników osadzana jest na niej korona. W ten sposób można odbudować jeden lub kilka brakujących zębów. Implanty stanowią doskonałą imitację naturalnych zębów - zarówno pod względem wyglądu, jak i wszystkich najważniejszych funkcji. Podlegają takim samym zabiegom higienicznym. Jest to uzupełnienie trwałe, które z powodzeniem może służyć nawet przez całe życie.

Kiedy warto wybrać protezę?

Do niedawna protezy były najczęściej wybieranym uzupełnieniem braków w uzębieniu, zarówno w przypadku utraty jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. W porównaniu z implantami jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Prawidłowo wykonana proteza na pierwszy rzut oka wcale nie musi być widoczna. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze będzie wymagać stosownego czyszczenia. Nie zawsze też jest to rozwiązanie komfortowe dla pacjentów. Nieodpowiednio dobrane czy użytkowane protezy mogą nawet prowadzić do pewnych dolegliwości, np. odleżyn błony śluzowej, urazów w jamie ustnej, a nawet stopniowego zaniku kości wyrostka zębodołowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby proteza była przygotowana przez doświadczonego protetyka.

 

 

 

 

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Ekstrakcja – usunięcie z zębodołu zębów, których nie daje się uratować w toku... 
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.