Jakie są różnice między mostem a koroną?

Zarówno korony zębowe, jak i mosty są bardzo popularnymi uzupełnieniami protetycznymi. Każdy, kto stracił chociaż jeden ząb, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest pełne uzębienie dla sprawnego i komfortowego funkcjonowania całego układu zębowego. Brakujący ząb to powód wielu nieprzyjemnych sytuacji i dysfunkcji objawiających się w naszym codziennym życiu. Oczywistą kwestią jest sprawa estetyki, która jest dla większości z nas bardzo ważna, bo niewielu jest ludzi, którym nie przeszkadza uśmiech z wybrakowanym uzębieniem. Czym różnią się korony od mostów protetycznych? Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.


Korona – co to takiego?


Korona to czapeczka porcelanowa, której zadaniem jest wzmacnianie struktury naturalnego zęba. Lekarze stosują je u pacjentów, którym zależy na zmianie kształtu i koloru swoich zębów, najczęściej po przebytym leczeniu kanałowym albo wtedy, gdy w zębie znajduje się wiele wypełnień. Jest to uzupełnienie protetyczne stosowane na pojedyncze zęby. W ten sposób ząb jest odpowiednio zabezpieczony, a pacjent może cieszyć się zębem o regularnym kształcie i świeżym kolorze. Dzięki koronom możemy odzyskać piękny uśmiech.


Czym jest most protetyczny?


Most protetyczny to inny rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest stosowane u pacjentów z większymi brakami zębowymi. Dzięki niemu można skutecznie i estetycznie wypełnić lukę zębową. Most składa się z przęsła i filarów, które są mocowane na zębach pacjenta. Filary są zakładane na sąsiadujące z luką zęby. Aby to zrobić, lekarz musi je najpierw przeszlifować, a później założyć na nie korony. Jeżeli u pacjenta nie ma wystarczającej liczby zębów naturalnych, które mogłyby zostać wykorzystane jako filary, lekarz może zaproponować osadzenie dwóch implantów, które będą pełnić tę funkcję. Główną zaletą tego rozwiązania jest duża stabilność mostu. Przęsło to element, który uzupełnia lukę w naturalnym uzębieniu. To rozwiązanie jest polecane dla pacjentów, którzy mają brak zębowy, a sąsiadujące z nim zęby wymagają dodatkowego wzmocnienia. Dzięki zastosowaniu mostu protetycznego pacjent zyskuje estetyczny wygląd i odzyskuję pełną funkcjonalność swojego uzębienia.

 

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.