Jak odtworzyć pierwotne parametry kości zębowych?

Czasami u ludzi w różnym wieku dochodzi do zaniku struktur odpowiedzialnych za utrzymywanie zębów. Nazywamy to zjawiskiem zaniku kości, która przez specjalistów jest nazywana również atrofią. Dochodzi do niej najczęściej w wyniku utraty któregoś z zębów. Może być to spowodowane urazem mechanicznym lub zaplanowaną i przeprowadzoną przez lekarza ekstrakcją. W takiej sytuacji zaledwie kilka tygodni po tym wydarzeniu osłabiona kość szczęki zaczyna zaskakująco szybko zanikać. Z badań wynika, że około 60% takiej kości zanika podczas pierwszych 6 tygodni po utracie zęba. Inną przyczyną zaniku kości może być postępująca paradontoza, popularna choroba przyzębia dotykająca sporej części Polaków. Cierpiący na parodontozę pacjenci skarżą się na zwiększoną ruchomość zębów, jak również na odsłonięte powierzchnie korzeni zębowych. Takie objawy są wynikiem zaniku kości i dziąsła otaczającego zęby. 


Czy da się odtworzyć kość zębową i kiedy jest to konieczne?


Na szczęście w dzisiejszych czasach dysponujemy zaawansowaną technologią regeneracji kości zęba. Jeżeli u pacjenta doszło do jej zaniku, możemy to naprawić w gabinecie dentystycznym. Lekarze przeprowadzają skuteczną odbudowę zanikłych kości, używając do tego specjalistycznych preparatów kościotwórczych i kościozastępczych. W przypadku przeprowadzanej w gabinecie ekstrakcji zęba, po zabiegu należy wypełnić pusty zębodół po usuniętym zębie granulatem kościotwórczym. Dzięki takiej praktyce kość będzie zabezpieczona, a my unikniemy przykrego efektu zanikania wyrostka zębodołowego. Im więcej czasu upłynie od usunięcia zęba, tym mniej kości będzie mieć pacjent, dlatego warto zadbać o to od razu po ekstrakcji. 


Regenerację kości zęba wykonuje się także u tych pacjentów, u których planowane jest wprowadzenie implantów. W takim wypadku kość musi mieć odpowiednią gęstość umożliwiającą solidne zakotwiczenie w niej implantu. U pacjentów z dużymi zanikami kostnymi przed wprowadzeniem implantu konieczne jest odbudowanie kości. Można tego dokonać, stosując jedną z nowoczesnych metod np. sterowaną regenerację kości albo podniesienie dna zatoki szczękowej.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.