Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe inaczej jest nazywane endodontycznym i wiąże się z leczeniem zapalenia miazgi zęba, które jest chorobą nieodwracalną. Jedyną alternatywną metodą pozbycia się uciążliwego bólu jest usunięcie zęba, dlatego większość pacjentów decyduje się na leczenie kanałowe.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy dojdzie do zapalenia miazgi. Wtedy pacjentowi może doskwierać silny ból zęba oraz głowy, a nawet gorączka. Przyczyną może być nieleczona, zaawansowana próchnica albo próchnica wtórna. Jeśli nie zostanie ona wykryta wystarczająco szybko - może się rozprzestrzenić i zaatakować miazgę zęba. 

Wskazania do leczenia kanałowego to także urazy mechaniczne, które mogą doprowadzić do odsłonięcia, a w konsekwencji nawet obumarcia tkanek. Ponadto, zęby są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i promieniowanie nadfioletowe oraz radioaktywne, które może spowodować ich trwałe uszkodzenie.

Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu stomatolog może ocenić stopień zaawansowania choroby oraz poznać kształt kanałów zębowych. Następnie pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz przy pomocy profesjonalnych narzędzi otwiera, dezynfekuje oraz czyści ząb i usuwa z niego martwą, zakażoną miazgę. Kolejnym etapem jest dokładne i szczelne wypełnienie kanałów specjalistyczną substancją, co zapobiega ponownemu przedostaniu się bakterii. Po zabiegu leczenia kanałowego ząb jest martwy, ale mimo to może służyć pacjentowi przez długie lata.

Zdarza się, że wyleczony ząb ciemnieje i wyróżnia się kolorem jakiś czas po przeprowadzeniu leczenia. Wtedy warto wybielić go od środka, dzięki czemu odzyska dawną barwę. Taki zabieg wystarcza nawet na 6 do 8 lat.

 

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.