Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Postęp w leczeniu endodontycznym znacznie wpłynął na stomatologię. Dzięki niemu możemy zapobiec usunięciu zęba, co w przypadku widocznych zębów z przodu może być ogromnym atutem. Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg mający na celu odcięcie wierzchołka korzenia zęba i oczyszczenie otaczającej go kości ze stanów zapalnych i zmian chorobowych. Zostaje wykonywany w przypadku, gdy nie mamy możliwości dalszego leczenia kanałowego, ale również gdy zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się takiemu leczeniu.

Jak przebiega resekcja wierzchołka korzenia?

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia wykonuje się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego.  Chirurg musi otworzyć tkanki miękkie w okolicy korzenia, aby odsłonić kość, a następnie usunąć zapalnie zmienioną tkankę lub zakażoną wraz z wierzchołkiem korzenia. Kolejny krok to uszczelnienie końca kanału i wypełnienie go specjalny cementem MTA.

Potem lekarz uzupełnia biomateriałem kościozastępczym i pokrywa specjalną membraną powstały znaczny ubytek kości. Warto pamiętać, że po wykonanym zabiegu może wystąpić odczuwalny ból, a także powstać obrzęk. Takie objawy mijają zazwyczaj w ciągu kilku dni, jeśli jednak to nie nastąpi, a dolegliwości będą się utrzymywać lub wystąpi np. krwawienie, nasilający się obrzęk czy gorączka należy skontaktować się z lekarzem.


O czym należy pamiętać po zabiegu?

Po zabiegu resekcji należy spożywać tylko zimne lub chłodne pokarmy oraz unikać picia gęstych napojów przez szklankę, ponieważ mogą nasilić krwawienie. Należy pamiętać o przyjmowaniu zaleconych leków, a także używać płynu antyseptycznego. Podczas szczotkowania zębów należy omijać miejsca po operacji, a samą okolicę oczyszczać palcem z pastą. Ważne jest unikanie wysiłku fizycznego przez co najmniej 12 godzin. Stosowanie się do tych wszystkich zaleceń znacząco wpłynie na przebieg leczenia.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.