Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa jest zazwyczaj sytuacją stresującą zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Dlatego warto jest dokładnie przemyśleć w jaki sposób można zredukować stres i sprawić, aby dziecko będąc pacjentem w gabinecie dentystycznym czuło się komfortowo. Niezwykle ważnym aspektem jest pozytywne nastawienie malucha do wizyty u lekarza. Zazwyczaj dziecko boi się sytuacji sobie nie znanych –warto więc odpowiednio wyjaśnić mu jak będzie przebiegać spotkanie u stomatologa i dlaczego jest ono konieczne.

Można przeczytać dziecku opowiadanie lub wierszyk o pracy dentysty, wysłuchać wspólnie piosenki o tej tematyce, czy obejrzeć film edukacyjny, który przybliży nam wygląd gabinetu oraz sprzętów, które się tam znajdują. Warto zainicjować zabawę tematyczną o pracy stomatologa, używając w tym celu ulubionych zabawek dziecka, które mogą pełnić role pacjenta. Te działania osób dorosłych oswoją dziecko z sytuacją, z którą ma się zmierzyć, być może sprawią, że mały pacjent będzie w stanie bez zbytniego lęku myśleć o wizycie, która czeka go w niedalekiej przyszłości. Ważny jest także wybór odpowiedniego specjalisty, warto jest więc skorzystać z usług lekarza, który posiada już pewne doświadczenie pracy z najmłodszymi pacjentami.

Dentysta nie jest taki zły!

Pedodonta (stomatolog zajmujący się dziećmi) potrafi przewidzieć reakcje swojego małego pacjenta, a na pewne bodźce. Zna sposoby na wyeliminowanie, a jeśli nie jest to możliwe – na zredukowanie niepotrzebnych czynników, które  mogą stresująca wpływać na dziecko. Okazuje się, że istotny jest także moment, w którym udamy się do dentysty. Pierwsza wizyta powinna być zainspirowana jak najwcześniej ponieważ nie powinna ona wiązać się z żadnym zabiegiem oraz bólem. Powinna jedynie przyczynić się do poznania lekarza i gabinetu w którym pracuje. Niedozwolone jest przekazywanie własnych lęków dzieciom oraz okłamywanie ich, poprzez zapewnianie, że leczenie zębów nie wiąże się z bólem. Dziecko, które zostało w ten sposób oszukane nie będzie już w stanie zaufać dorosłym, a co się  z tym wiąże poziom lęku malucha wzrośnie, natomiast jego poziom bezpieczeństwa drastycznie spadnie. 

Rozwiązanie jest proste.trzeba uprzedzić dziecko o tym, że może pojawić się ból jako odczucie przemijające i krótkotrwałe, należy także opisać efekty, które będą widoczne po zabiegu. Po każdej wizycie u stomatologa warto wzmacniać pozytywne zachowania dziecka.

 

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.