Na czym polega zabieg hemisekcji zęba?

Hemisekcja to jeden z zabiegów ratujących chore zęby przed usunięciem. Bardzo często jest to jedyna szansa na wyleczenie zębów trzonowych. W tym artykule podpowiemy, na czym polega zabieg hemisekcji, kiedy jest wskazany i jakie są jego rezultaty.

Specyfika hemisekcji zęba

Hemisekcja to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który polega na usunięciu części korony i korzenia zęba, które zostały objęte stanem zapalnym z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Można więc stwierdzić, że za sprawą tego zabiegu lekarz może odseparować chory fragment zęba od zdrowego, a następnie dokonać odbudowy protetycznej.

Hemisekcja może być wykonana na zębach wielokorzeniowych (przedtrzonowcach i trzonowcach). Zabieg przeprowadzany jest w przypadku, gdy doszło do zniszczenia zębów i nie ma możliwości prawidłowego leczenia kanałowego jednego z wierzchołków korzeniowych. Lekarz może podjąć się hemisekcji również w przypadku problemów periodontologicznych. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to jeden z najbardziej poważnych i czasochłonnych zabiegów.

Kiedy niezbędne jest wykonanie zabiegu hemisekcji?

Hemisekcja należy do grupy zabiegów, które wykonywane są w momencie, gdy wszystkie inne metody leczenia zachowawczego zawiodły. Do najważniejszych wskazań zaliczamy:

  • złamanie korzenia lub zęba
  • ubytki kości
  • zmiany przy korzeniach zębów
  • nieprawidłowe leczenie endodontyczne
  • rozległe choroby zębów i przyzębia
  • duże zmiany próchnicowe

Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy stomatolog nie może wykonać zabiegu hemisekcji. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy mocne rozchwianie zębów oraz niemożliwość odtworzenia zęba protetycznie. Zabieg nie jest wskazany również w przypadku, gdy leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone niepoprawnie w dwóch korzeniach.

Czy należy się obawiać zabiegu hemisekcji?

Chociaż hemisekcja to stosunkowo poważny zabieg, warto się mu poddać, jeśli istnieje taka konieczność, gdyż najczęściej jest to jedyna szansa na wyleczenie zęba i uniknięcie ekstrakcji. Możliwe jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Bardzo ważne jest właściwe postępowanie po zabiegu. Pacjent przez kilka pierwszych godzin nie powinien spożywać zimnych i gorących napojów, należy wstrzymać się od jedzenia. Możliwe jest wystąpienie opuchlizny i bólu zęba, dlatego lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach, gdy ból utrzymuje się przez kilka dni, stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu antybiotykoterapii.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.