Na czym polega zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?

Zatoka szczękowa jest największa spośród wszystkich zatok, dlatego też może mieć największy wpływ na przebieg leczenia stomatologicznego. Umiejscowiona jest w jednej z kości twarzoczaszki – w szczęce (czyli między oczodołami a jamą ustną), a dokładniej nad wierzchołkami korzeni górnych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zatoki szczękowe mają tendencję do poszerzania się, szczególnie kiedy dochodzi do usunięcia zęba. W wyniku braków w uzębieniu warstwa kostna tworząca dno zatoki szczękowej, a jednocześnie stanowiąca wyrostek zębodołowy szczęki jest zbyt cienka, aby umieścić w niej implant. Z tego też powodu u pacjentów może być konieczne wcześniejsze wykonanie zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej (często określany mianem Sinus Lift).

Specyfika zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej to obecnie jeden z rutynowo wykonywanych zabiegów przed leczeniem implantologicznym. Polega na wprowadzeniu w dno zatoki specjalnego biomateriału kościozastępczego lub własnego przeszczepu kostnego pacjenta, który po pewnym czasie (średnio kilka miesięcy) przekształci się w pełnowartościową tkankę kostną.

Zabieg ten może być przeprowadzony na dwa sposoby:

  • metodą otwartą z tzw. dojścia bocznego, która polega na wykonaniu zabiegu z dostępu przez usta. Pozwala na uniesienie dna w dużo większym zakresie, niekiedy jednak wiąże się z koniecznością odroczenia umieszczania implantów w jamie ustnej (zależy to od indywidualnych uwarunkowań, u niektórych pacjentów leczenie protetyczne może być rozpoczęte od razu). Ten zabieg rekomendowany jest w przypadku, gdy niezbędne jest podniesienie zatoki o 5-9 mm.
  • metoda zamknięta, zwana też osteotomową, nie wymaga otwierania zatoki. Materiał kościotwórczy wprowadzany jest przez otwory wywiercone pod implanty. Umożliwia zrekonstruowanie pionowego zaniku wyrostka zębodołowego w zakresie 2-3 mm. Jest zalecana, gdy ubytki kostne w miejscach przeznaczonych do przeprowadzenia implantacji są niewielkie.

Wskazania do zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

Zabieg podniesienia zatoki szczękowej wykonywany jest w przypadku pacjentów, u których:

  • niezbędne zastosowania wszczepu śródkostnego, czyli implantu w bocznej części łuku górnego;
  • odległość pomiędzy przestrzenią powietrzną (zatoką) a kością wyrostka zębodołowego wynosi mniej niż 7 mm;
  • wyjściowa ilość kości wynosi ponad 4 mm.
Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Ekstrakcja – usunięcie z zębodołu zębów, których nie daje się uratować w toku... 
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.