Co to jest kiretaż i kiedy należy go wykonać?

Celem kiretażu jest spłycenie kieszonek dziąsłowych, które sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej. Kiretaż jest specjalistyczną metodą oczyszczania korzenia zęba z osadzającego się w nim kamienia nazębnego, a także ziarniny, która ma tendencję do zalegania w kieszonce przyzębnej (dziąsłowej). Kiedy pacjent boryka się z problemem zapalenia przyzębia, kieszonka dziąsłowa może się pogłębiać i wypełniać bakteriami, złuszczonym nabłonkiem, resztkami pożywienia itd. Wówczas może być wskazane wykonanie kiretażu (otwartego lub zamkniętego w zależności od głębokości kieszonki).

Specyfika kiretażu

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kiretażu:

  • kiretaż zamknięty: wykonywany u pacjentów, u których głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm. Przed wykonaniem zabiegu zostaje podane znieczulenie miejscowe. Kiretaż przeprowadzany jest bez nacinania dziąsła i odwarstwienia płata śluzówkowego.
  • kiretaż otwarty: jest to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest u pacjentów, u których głębokość kieszonek przekracza 5 mm. Dziąsło jest nacinane, a następnie dentysta preparuje płat dziąsłowy w celu odsłonięcia powierzchni korzenia i głębiej położonej tkanki. Następnie oczyszczane są tkanki objęte zapaleniem oraz powierzchnia korzenia. Po przeprowadzeniu zabiegu rana jest zszywana.

Jak już zostało wspomniane, kiretaż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przed kiretażem lekarz oczyszcza powierzchnię korzenia z kamienia i płytki nazębnej. Bardzo ważne jest w tym przypadku dokładne oczyszczenie kieszonki i powierzchni kamienia z bakterii i wyeliminowanie zapalenia tkanek kieszonki dziąsłowej. Dzięki temu kieszonka dziąsłowa ma optymalne warunki do wygojenia. Po wygojeniu pokrywa się nowym nabłonkiem. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból dziąsła. Oczyszczany obszar może być nieco tkliwy, niekiedy może pojawić się krwawienie, obrzęk czy zmiana zabarwienia dziąsła.

Zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów uszkodzonych mechanicznie lub chorych.
Więcej
Implantologia, to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty to najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Więcej
Dzięki leczeniu endodontycznemu przedłużamy życie zęba i gwarantujemy możliwość jego odbudowy w przyszłości.
Więcej
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi z zakresu stomatologii, ale również szereg zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Więcej
Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na piękny wygląd. Zapraszamy dzieci oraz dorosłych na konsultacje ortodontyczne w środy do Pani Doktor Joanny Szczepaniak.
Więcej
Periodontologia, to leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba, dziąseł i kości, czyli przyzębia.
Więcej
Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł poprzez systematyczne kontrole czy usuwanie osadu nazębnego (scaling zębów).
Więcej
Protetyka Stomatologiczna – poświęcona jest odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Wykonujemy protezy zębowe, w naszej ofercie znajduje się również naprawa protez.
Więcej
Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym i profilaktycznym dzieci w wieku rozwojowym. Wykonujemy również zabiegi, takie jak usuwanie zębów mlecznych lub stałych.
Więcej
Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Zapraszamy na wybielanie zębów i inne zabiegi upiększające.
Więcej
Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy zębów, odbudową tkanek zęba.
Więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.